Strona głównaZ życia diecezji 26. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

26. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

W jubileusz 40-lecia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ponad 400 oazowiczów pielgrzymowało do Koszalina pod hasłem "Wolni i wyzwalający".

Wszystkie gałęzie Ruchu Światło-Życie: dzieci, młodzież, rodziny oraz powstała w tym roku w Koszalinie oaza dorosłych zebrały się 11 listopada w budynku seminarium duchownego na Diecezjalnej Pielgrzymce. Wzięło w niej udział ponad 400 osób z całej diecezji. Pielgrzymom towarzyszył bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Biskup przewodniczył Mszy św. wieńczącej spotkanie.

Temat tegorocznej pielgrzymki "Wolni i wyzwalający" nawiązuje do 40-lecia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC). – Chociaż podejmujemy go na każdych rekolekcjach, w tym roku robimy to w jeszcze szerszym wymiarze. Chodzi o to, byśmy wciąż na nowo odkrywali w sobie potrzebę dawania siebie samego innym, bo właśnie tym jest krucjata – wyjaśnia Małgorzata Kasprowicz z diakonii komunikowania społecznego.

Ks. Dawid Hamrol, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie podkreśla, że krucjata ma charakter ewangelizacyjny. – Ludzie zaczynają widzieć problem swojego zniewolenia, gdy jest już za późno, gdy muszą przyznać "straciłem wolność" przez alkohol, papierosy, narkotyki, internet, pracoholizm – wymienia. – A przecież wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za siebie, bo żyjemy w społeczeństwie, które predysponuje nas do utraty wolności. Dlatego członkowie oazy podejmują krucjatę, która wyzwala, a ich świadectwo działa na zewnątrz naszego ruchu.

Pielgrzymom pomógł to zrozumieć ks. Krzysztof Dukielski, moderator krajowy KWC, który w konferencji ukazał, że sednem krucjaty jest miłość agape, która spala się dla innych i w ten sposób oazowicz może w pełni rozwijać swoje charyzmaty. Wyjaśnił to na przykładzie mającego 18-letnią historię herbu krucjaty, w którego centrum stoi krzyż. Puste miejsce na jego rewersie ks. Dukielski ukazał jako miejsce każdego, kto dobrowolnie daje się razem z Chrystusem przybić się do krzyża. Ale nie dla samego cierpienia, lecz by w tych trudach dać się nieść przez ukrzyżowanego Pana.

Podczas Mszy św. ogłoszono nową parę rejonową w Koszalinie. Po trzyletniej posłudze Ewy i Wiktora Cisoniów, ich zadania przejmują Iwona i Sylwester Grudowie.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ, fotogaleria TUTAJ

Homilia bp. Krzysztofa Włodarczyka, przeczytaj i posłuchaj TUTAJ