Diecezja

Strona głównaDiecezja Biskupi Obecnie Biskup Krzysztof Włodarczyk

Biskup Krzysztof Włodarczyk

Mianowany biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 7 maja 2016 roku przez papieża Franciszka ze stolicą tytularną Surista. Święcenia biskupie przyjął 11 czerwca 2016 roku w bazylice kołobrzeskiej.

Zawołanie biskupie: "Łaska, miłosierdzie, pokój".

Urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1981 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie wtedy studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku.

Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.

W latach 1990-2005 ks. Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.

14 września 2002 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Ks. Włodarczyk w latach 2000-2005 odpowiadał za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie i był jego pierwszym dyrektorem.

21 lutego 2005 roku ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem "Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce".

W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-2016 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej oraz sędzią Sądu Biskupiego. Papież Benedykt XVI obdarzył go godnością kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Włodarczyk przez cały czas swojej posługi kapłańskiej angażował się także w duszpasterstwo trzeźwościowe.

7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej.

Kontakt:

tel. 94 343 87 13
e-mail: wlodarczyk@episkopat.pl

Opis herbu biskupa Krzysztofa Włodarczyka:

Podstawowym elementem herbu jest otwarta róża, która odnosi się do określenia Matki Bożej jako Róży duchownej. Jest to zwrot, który zawiera litania loretańska. Rozkwit życia duchowego Maryi był także związany z cierpieniem, zgodnie z proroctwem Symeona: "A Twoją duszę miecz przeniknie". We wnętrzu róży znajduje się tzw. chrystogram, czyli dwie greckie litery X (chi) oraz P (rho), czyli skrót greckiego słowa Christos, które stanowi mesjański tytuł Jezusa. Znak ten otoczony jest koroną cierniową wskazującą na mękę Pańską. Jest to wyraźne nawiązanie do Matki Bożej Skrzatuskiej, czczonej jako Matka Bolesna (przedstawiona w formie piety).

Biskupie zawołanie „"Łaska, miłosierdzie, pokój”" zostało zaczerpnięte z pozdrowienia skierowanego przez apostoła Pawła do Tymoteusza: "„Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana"” (1 Tm 1, 2; 2 Tm 1, 2).

II Synod Diecezjalny

Chcę Was posłuchać?