Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Edward Dajczak w Trzciance

Bp Edward Dajczak w Trzciance

- Zastaliście ten kościół jak szansę. Ale tamte pokolenia za was się nie narodzą na nowo. Wy macie się na nowo narodzić przy tym ołtarzu i w kościele, który oni wam zbudowali - mówił bp Edward Dajczak w Trzciance świętującej stulecie kościoła.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. stanowiącej kulminacyjny moment obchodów jubileuszu, który świętuje trzcianecki kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Od stu lat świątynia góruje nad miastem na chwałę Bogu, będąc miejscem wzrastania w wierze miejscowej wspólnoty katolickiej.

- Wyobrażamy sobie, jaka to jest armia ludzi pojednanych z Bogiem, karmiących się Jego Ciałem. Armia zbawionych. Dzisiaj, w świętych obcowaniu, tamci ludzie Trzcianki, świętują dzisiaj z nami - mówił bp Dajczak na rozpoczęcie Eucharystii.

Na swoje setne urodziny trzcianecki kościół został gruntownie odrestaurowany. Było to możliwe dzięki dotacjom, dobrodziejom, a także sprzedaży cegiełek. Świątynia otrzymała również urodzinowy prezent: nowy posoborowy ołtarz i ambonę.

- Jeżeli chcemy się czegoś nauczyć od Jezusa, to ten ołtarz nigdy nie może przestać być ołtarzem. Jak to zrobić, żebyśmy nie tylko odprawiali na nim Mszę? Myślimy, że jeśli jesteśmy w kościele i „odprawiliśmy” to spełniliśmy testament Jezusa. Jezus nam zadał sposób życia nie odprawiania. On nie chce, żebyśmy wypełniali niedzielny obowiązek katolika, ale chce, żebyśmy przez celebrację stawali się do Niego podobni - mówił bp Dajczak.

- Zastaliście ten kościół jak szansę. Ale tamte pokolenia za was się nie narodzą na nowo. Wy macie się na nowo narodzić przy tym ołtarzu i w kościele, który oni wam zbudowali. Tak się tworzy wspólnotę wiary - podkreślał hierarcha.