Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Włodarczyk: procesja Bożego Ciała to synteza naszej wiary

Bp Włodarczyk: procesja Bożego Ciała to synteza naszej wiary

- Podążanie za przewodnim znakiem Krzyża i zjednoczenie z Chrystusem w Eucharystii określają naszą katolicką tożsamość. W tym znaczeniu procesja Bożego Ciała to synteza naszej wiary – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas koszalińskiej procesji Bożego Ciała.

Procesji, która przeszła centralnymi ulicami Koszalina, przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. Parafianie kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wędrowali do czterech ołtarzy, śpiewem i pokłonem wyznając wiarę chrześcijańską. Towarzyszyli im kapłani, klerycy seminarium duchownego, siostry zakonne, zaś przewodził bp Krzysztof Włodarczyk. Procesję poprzedziła Msza św. w katedrze.

W homilii wygłoszonej przy ostatnim ołtarzu, ustawionym na Rynku Staromiejskim, bp Włodarczyk wskazał, że procesja miejska jest wyrazem świadectwa wiary w Chrystusa, zaś minimum jej wyznawania jest gest przyklęknięcia przed Najświętszym Sakramentem. Zalecał wierność tej praktyce.

Przyrównując spotkanie z Chrystusem do gościny, kaznodzieja zauważył, że ten gość niekoniecznie potrzebuje podjęcia Go szklanką wody, ale gdy przybywa w gościnę, zawsze chce od nas czegoś konkretnego. – Czasem chce od nas podjęcia pojednania w rodzinie, czasem prosi o pomoc sąsiadowi, o modlitwę za zmarłych, o ustanie pandemii i odnowienie normalnych relacji. A to, czego chce zawsze, to: zamieszkać w naszych sercach, aby nie był pozostawiony tylko w monstrancji – mówił biskup.

Hierarcha podkreślił wymiar pasyjny czci eucharystycznej. – Jesteśmy ludem z Krzyża. Ten Krzyż jest stale obecny pośród nas przez celebrację Eucharystii – powiedział. – Złocista i promieniejąca światłem monstrancja z Chrystusem pod postacią chleba symbolicznie ukazuje, że to On stanowi centrum naszego życia. Z Krzyża Chrystusa się rodzimy, a przez Eucharystię odrodzenie staje się wciąż na nowo faktem. Podążanie za przewodnim znakiem Krzyża i zjednoczenie z Chrystusem w Eucharystii określają naszą katolicką tożsamość i ukierunkowują naszą misję podkreślając, że ostatecznie chodzi o to, by zawsze mieć Krzyż przed oczami i czerpać z jego mocy. W tym znaczeniu procesja Bożego Ciała to synteza naszej wiary. To syntetyczne publiczne wyznanie wiary – wskazał hierarcha.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ, fotogaleria TUTAJ