Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Zadarko o Mszy św. w intencji uchodźców i wygnańców

Bp Zadarko o Mszy św. w intencji uchodźców i wygnańców

- Będzie to modlitwa o to, abyśmy nie ulegli wyimaginowanym lękom, ale jednocześnie nie byli naiwni i nieroztropni. Potrzebny jest nam duch rozeznania - mówi przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Bp Krzysztof Zadarko będzie przewodniczył Mszy św. w intencji uchodźców i wygnańców, która w niedzielę 14. stycznia zostanie odprawiona w koszalińskiej katedrze o godz. 10.00.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podkreśla, że rozumie wszystkie obawy przed spotkaniem z obcym człowiekiem. Zwłaszcza w rzeczywistości, w której jest to związane z poczuciem zagrożonego bezpieczeństwa.

- Będzie to modlitwa o to, abyśmy nie ulegli wyimaginowanym lękom, ale jednocześnie nie byli naiwni i nieroztropni. Potrzebny jest nam duch rozeznania. W przypadku rzeczywistego migranta i uchodźcy mamy do czynienia z człowiekiem poszukującym ratunku przed śmiercią, albo przed biedą, w której nie da się żyć – mówi hierarcha.

Bp Zadarko dodaje, że wierni w najbliższą niedzielę będą modlić się również o spokojny i bezpieczni powrót do ojczyzny.

- Każda migracja, uchodźstwo, banicja, każda forma wypędzenia jest nieszczęściem. Będziemy modlili  się o to, aby po okresie ratowania życia, można było wrócić do swojej ojczyzny. Do miejsca, gdzie człowiek ma prawo przebywać w gronie swoich bliskich. Jestem przekonany, staniemy przy ołtarzu i będziemy prosić Pana Boga o otwarte serca, rozum i pewną mądrość, jak zachować się wobec wyzwania migracyjnego i uchodźczego – tłumaczy bp Zadarko.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek dodaje, że będzie ono stale obecne, jako następstwo wojen, głodu, suszy i nierówności ekonomicznych.

- Jeżeli te zjawiska na świecie nie znikną, to będziemy świadkami przemieszczania się dużych grup ludnościowych, uciekających do lepszego świata. Jak wobec tego się zachować? Wobec pojedynczego uchodźcy, ale również jak zachować się jako państwo, jako kontynent? To jest mnóstwo pytań, na które trzeba znaleźć mądre odpowiedzi. Jeśli będą to odpowiedzi skrajne, bardzo populistyczne, nasycone uproszczonymi wizjami, gdzie ludzie stają wyłącznie naprzeciw siebie - wtedy polegniemy wszyscy – uważa bp Zadarko.

Wypowiedź dla Radia Plus Koszalin TUTAJ

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Eucharystie według specjalnego formularza odbędą się również m.in. w parafii pw. Matki Teresy z Kalkuty w Koszalinie (o godz. 8.00), w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Świdwinie (o godz. 18.00) oraz w kaplicy więziennej w Czarnem (o godz. 10.00 i 13.00).