Strona głównaZ życia diecezji Bursa w Szczecinku ma już 25 lat

Bursa w Szczecinku ma już 25 lat

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 18 września, w dniu św. Stanisława Kostki, patrona placówki. Mszy św. w kościele pw. św. Rozalii przewodniczył bp Edward Dajczak.

Bursę 10 sierpnia 1993 r. utworzył bp Czesław Domin. Początkowo, jak wynika z dekretu powołującego placówkę, była ona "przeznaczona dla uczniów szkół średnich, zastanawiających się nad powołaniem kapłańskim, którzy z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziny, nie mogą opłacić kosztów dojazdów do szkoły czy zamieszkania w internacie".

Na początku placówka funkcjonowała więc pod kuratelą Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Jednak w 2004 r. bp Kazimierz Nycz przekazał ją pod zarząd Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Zmieniło się wtedy także przeznaczenie placówki. W jej działalności nie chodzi już bowiem bezpośrednio o powołania kapłańskie, ale o ułatwienie "pewnej grupie młodzieży ukończenia szkoły średniej, przyczyniając się jednocześnie do umocnienia w niej wartości chrześcijańskich".

Przez 25 lat istnienia bursy przewinęło się przez nią ok. 250 chłopców. Wśród nich jest pięciu kapłanów – czterech pracuje w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a jeden jest karmelitą bosym w Krakowie. Jest też diakon, a także kleryk studiujący dla diecezji elbląskiej.

Kierowało nią ośmiu dyrektorów. Obecnie w bursie mieszka 24 chłopców, którzy uczą się w różnych szkołach średnich w Szczecinku.

Film o bursie, który powstał z okazji jubileuszu:

Relacja "Gościa Niedzielnego" z uroczystości jubileuszowych TUTAJ

Relacja Radia Plus Koszalin TUTAJ