Strona głównaZ życia diecezji Diecezjalna pielgrzymka ministrantów do Skrzatusza

Diecezjalna pielgrzymka ministrantów do Skrzatusza

Kilkuset ministrantów pielgrzymowało do diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu. Biskup Edward Dajczak przekonywał ich, jak ważne jest, by kształtowali w sobie męskie cechy.

1 maja w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Ministrantów do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu pielgrzymowało kilkuset ministrantów. Towarzyszyli im duszpasterze lub rodziny. Spotkanie rozpoczęło się koncertem ewangelizacyjnym w wykonaniu zespołu "Muode koty".

Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak. W homilii akcentował on męski rys ministranta, wzorując go na postawie św. Józefa Oblubieńca, jako tego, który radykalnie zaufał Bożemu słowu.

Biskup pokazał młodzieży, w jaki sposób mężczyzna może nabrać siły. Przykładem stali się Apostołowie, którzy spotykali Jezusa zaraz po Zmartwychwstaniu, ale początkowo brakowało im odwagi, by z Nim rozmawiać. – Dopiero gdy w Wieczerniku, razem z Maryją, zaczynają się modlić, wtedy Bóg umacnia ich serca, a oni wychodzą głosić Jezusa na ulice. Nawet Piotr, który wcześniej zaparł się Go ze zwyczajnego tchórzostwa, zaczyna przemawiać do ludzi. W Piotrze już nie ma żadnego lęku – tłumaczył biskup. Wskazał jednakże na jeden warunek: to się może dokonać tylko wtedy, gdy Jezus jest nie tylko na ołtarzu, ale w sercu ministranta.

Prócz formacji duchowej ministranci zebrali się w Skrzatuszu, by się integrować. Jak podkreśla ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, scalenie tego zróżnicowanego wiekowo środowiska ma sens, ponieważ maleje liczba starszych ministrantów. Głównym powodem jest to, że wyjeżdżają oni z małych miejscowości do dużych do szkół, na studia, za pracą. – Problemem jest to, że duszpasterstwo ministrantów bazuje na szkole podstawowej. Potrzebujemy jednak, by ci starsi nie odpływali z parafii, bo starszy ministrant to większe wsparcie i dla młodszych kolegów, i dla samych księży – powiedział ks. Zaniewski.

Drużyna ministrantów z Łubowa wygrała kończący pielgrzymkę turniej piłki nożnej w kategorii ministrantów starszych. W młodszej kategorii wygrała drużyna z Mielna. Zaś w konkursie liturgicznym najlepsze odpowiedzi na 400 pytań udzielili ministranci z parafii pw. Św. Józefa w Pile.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ, fotogaleria TUTAJ