Wydział Duszpasterski

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich

W roku 2019/2020 odbędzie się kolejna edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich (DSFŚ), które przygotowuje do pełnienia funkcji lektora, animatora katechezy parafialnej i nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej oraz do posługi akolity.

Kandydaci zobowiązani są do pełnego udziału w trzech spotkaniach, które rozpoczynają się w piątek o godz. 17:30 i kończą w niedzielę o godz. 13:30. Sesje formacyjne odbędą się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie w następujących terminach:

• 15-17 listopada 2019 roku,
  • 6-8 marca 2020 roku,
  • 15-17 maja 2020 roku.

Uczestników DSFŚ zgłaszają do 9 listopada 2019 roku wyłącznie księża proboszczowie, zgodnie z podanymi niżej zasadami. Koszty formacji (wraz z noclegami i pełnym wyżywieniem) w wysokości 400 zł ponosi parafia kandydata. Opłata może być wniesiona jednorazowo na pierwszym spotkaniu lub w ratach (140 zł/130 zł/130 zł). Pozostałe koszty zostaną sfinansowane z funduszy diecezjalnych.

Ulotka informacyjna TUTAJ

1. Funkcja lektora

Jego zadaniem jest czytanie słowa Bożego podczas Eucharystii.

Kandydatki i kandydaci powinni mieć ukończone 21 lat i przynajmniej wykształcenie ponadgimnazjalne.

Należy ich zgłaszać za pomocą formularza, który po wypełnieniu ma być przesłany na adres: Diecezjalna Szkoła Lektora, Centrum Edukacyjno-Formacyjne, ul. Seminaryjna 2A, 75-817 Koszalin.

Odpowiedzialnym za formację lektorów jest ks. Tomasz Tomaszewski: biblista@op.pl.

Więcej informacji TUTAJ

2. Funkcja nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej

Jego zadaniem jest zanoszenie Komunii św. chorym, a w szczególnych przypadkach również pomaganie kapłanowi w jej udzielaniu podczas Mszy.

Kandydaci powinni mieć ukończone 35 lat, przynajmniej wykształcenie średnie, nienaganną opinię w środowisku (parafia, miejsce pracy, sąsiedztwo) i zgodę żony.

Należy ich zgłaszać w Wydziale Duszpasterskim Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej jest ks. Łukasz Gąsiorowski: luk.gas@gmail.com.

3. Posługa akolity - nowość

Jego zadaniem jest pomaganie kapłanowi w przygotowaniu i celebrowaniu Eucharystii, m.in., w razie potrzeby, udzielanie Komunii św. W szczególnych przypadkach może wystawiać Najśw. Sakrament do adoracji, bez udzielania błogosławieństwa. Idzie również ze swoją posługą do chorych, cierpiących fizycznie i duchowo oraz dotkniętych różnymi słabościami.

Kandydaci powinni być już nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej oraz mieć ukończone 35 lat, przynajmniej wykształcenie średnie, nienaganną opinię w środowisku (parafia, miejsce pracy, sąsiedztwo) i zgodę żony.

UWAGA: Formacja do posługi akolitatu trwa dwa lata.

Odpowiedzialnym za formację akolitów jest ks. Łukasz Gąsiorowski: luk.gas@gmail.com.

4. Funkcja animatora katechezy parafialnej

Jego zadaniem jest pomoc w katechezie przygotowującej do sakramentów, zwłaszcza do bierzmowania.

Kandydatki i kandydaci powinni być przynajmniej uczniami szkoły średniej i po przyjęciu sakramentu bierzmowania. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na podjęcie formacji.

Kandydatów należy zgłaszać w Wydziale Katechetycznym Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację animatorów katechezy parafialnej jest ks. Radosław Mazur: mazurski@poczta.onet.pl.

5. Członkowie zespołów synodalnych

Więcej informacji TUTAJ.

WAŻNA INFORMACJA: W roku 2020/2021 Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich będzie się odbywało w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, aby umożliwić liczniejszy udział osobom z południowej części diecezji.

ks. mgr lic. Łukasz Gąsiorowski
e-mail: luk.gas@gmail.com