Wydział Duszpasterski

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich (DSFŚ) przygotowuje kandydatów do funkcji lektora, nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej i animatora katechezy parafialnej oraz do posługi akolity.

Kolejna edycja DSFŚ odbędzie się w roku szkolnym 2021/2022. Jego uczestnicy zobowiązani są do pełnego udziału w trzech spotkaniach (listopad, marzec, maj), które rozpoczynają się w piątek o godz. 17:30 i kończą w niedzielę ok. godz. 13:30. Ich miejsce, dokładne terminy i koszty (wraz z noclegami i pełnym wyżywieniem), które ponosi parafia kandydata, zostaną podane w odpowiednim czasie.

Wiosną 2021 roku odbędzie się w formie zdalnej, czyli poprzez internet, spotkanie wprowadzające do udziału w DSFŚ.

Uczestników DSFŚ zgłaszają do 28 lutego 2021 roku wyłącznie księża proboszczowie, zgodnie z podanymi niżej zasadami.

1. Lektor

Jego zadaniem jest czytanie słowa Bożego podczas Eucharystii.

Kandydatki i kandydaci powinni mieć ukończone 21 lat i przynajmniej wykształcenie ponadgimnazjalne/ponadpodstawowe.

Należy ich zgłaszać za pomocą formularza, który po wypełnieniu ma być przesłany na adres: Diecezjalna Szkoła Lektora, Centrum Edukacyjno-Formacyjne, ul. Seminaryjna 2A, 75-817 Koszalin.

Odpowiedzialnym za formację lektorów jest ks. Tomasz Tomaszewski: biblista@op.pl.

Więcej informacji TUTAJ

2. Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej

Jego zadaniem jest zanoszenie Komunii św. chorym, a w szczególnych przypadkach również pomaganie kapłanowi w jej udzielaniu podczas Mszy.

Kandydaci powinni mieć ukończone 35 lat, przynajmniej wykształcenie średnie, nienaganną opinię w środowisku (parafia, miejsce pracy, sąsiedztwo) i zgodę żony.

Należy ich zgłaszać w Wydziale Duszpasterskim Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej jest ks. Łukasz Gąsiorowski: luk.gas@gmail.com.

Więcej informacji TUTAJ.

3. Animator katechezy parafialnej

Jego zadaniem jest pomoc w katechezie przygotowującej do sakramentów, zwłaszcza do bierzmowania.

Kandydatki i kandydaci powinni być przynajmniej uczniami szkoły średniej i po przyjęciu sakramentu bierzmowania. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na podjęcie formacji.

Kandydatów należy zgłaszać w Wydziale Katechetycznym Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację animatorów katechezy parafialnej jest ks. Radosław Mazur: mazurski@poczta.onet.pl.