Wydział Duszpasterski

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich (DSFŚ) przygotowuje kandydatów do funkcji lektora, nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej i animatora katechezy parafialnej.

Kolejna edycja DSFŚ odbędzie się w roku szkolnym 2021/2022. Jego uczestnicy zobowiązani są do pełnego udziału w trzech spotkaniach, które odbędą się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie w dniach 19-21 listopada 2021 roku, 11-13 marca i 6-8 maja 2022 roku. Każde z nich rozpoczyna się w piątek o godz. 17:30 i kończy w niedzielę ok. godz. 13:30.

Koszt formacji (wraz z noclegami i pełnym wyżywieniem) w wysokości 500 zł ponosi parafia kandydata. Opłata może być wniesiona jednorazowo na pierwszym spotkaniu lub w ratach (170/170/160 zł). Pozostałe koszty zostaną sfinansowane z funduszy diecezjalnych.

Uczestników DSFŚ zgłaszają do 10 listopada 2021 roku wyłącznie księża proboszczowie, zgodnie z podanymi niżej zasadami.

Plan I sesji 19-21.11.2021

Plan II sesji 11-13.03.2022

Plan III sesji 6-7.05.2022

1. Lektor

Jego zadaniem jest czytanie słowa Bożego podczas Eucharystii.

Kandydatki i kandydaci powinni mieć ukończone 21 lat i przynajmniej wykształcenie ponadgimnazjalne/ponadpodstawowe.

Należy ich zgłaszać za pomocą formularza, który po wypełnieniu ma być przesłany na adres: Ks. Tomasz Tomaszewski, ul. Piłsudskiego 20, 76-200 Słupsk.

Odpowiedzialnym za formację lektorów jest ks. Tomasz Tomaszewski: tomaszewski@koszalin.opoka.org.pl.

Więcej informacji TUTAJ

2. Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej

Jego zadaniem jest zanoszenie Komunii św. chorym, a w szczególnych przypadkach również pomaganie kapłanowi w jej udzielaniu podczas Mszy.

Kandydaci powinni mieć ukończone 35 lat, przynajmniej wykształcenie średnie, nienaganną opinię w środowisku (parafia, miejsce pracy, sąsiedztwo) i zgodę żony.

Należy ich zgłaszać w Wydziale Duszpasterskim Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej jest ks. Łukasz Gąsiorowski: luk.gas@gmail.com.

Więcej informacji TUTAJ.

3. Animator katechezy parafialnej

Jego zadaniem jest pomoc w katechezie przygotowującej do sakramentów, zwłaszcza do bierzmowania.

Kandydatki i kandydaci powinni być przynajmniej uczniami szkoły średniej i po przyjęciu sakramentu bierzmowania. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na podjęcie formacji.

Kandydatów należy zgłaszać w Wydziale Katechetycznym Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację animatorów katechezy parafialnej jest ks. Dariusz Wypych: katecheza@koszalin.opoka.org.pl