Strona głównaZ życia diecezji Diecezjalne święto w Skrzatuszu - inauguracja obchodów jubileuszowych

Diecezjalne święto w Skrzatuszu - inauguracja obchodów jubileuszowych

Tłumy wiernych przybyły 19 września do Skrzatusza, aby wziąć udział w diecezjalnym święcie. Dzień wcześniej w sanktuarium spotkała się młodzież. Biskup zainaugurował obchody 50-lecie diecezji.

Obszerna galeria zdjęć ze spotkania na stronach Gościa Niedzielnego.

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem ukazującym współczesne znaczenie ewangelicznej przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Wykonali je członkowie Wspólnoty "Cenacolo" z Giezkowa pod Koszalinem.

Następnie odbył się krótki recital światowej sławy tenora Marka Torzewskiego.

Mszy św. przy ołtarzu polowym obok sanktuarium, która rozpoczęła obchody jubileuszu 50-lecia istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebrowali z nim biskupi: Krzysztof Włodarczyk, Krzysztof Zadarko, Henryk Wejman (Szczecin), Paweł Socha (Gorzów). Homilię wygłosił biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, który zainaugurował obchody jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Co powiedział biskup w homilii - przeczytaj lub obejrzyj TUTAJ lub posłuchaj w całości poniżej:

/files/media/pliki/Skrzatusz2021_bpEDkazanie.mp3

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele parafii odebrali od biskupa jubileuszowe świece, które zostaną umieszczone w kościołach na znak wspólnego diecezjalnego świętowania.

W sobotę 18 września do Skrzatusza przybyli młodzi. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Zacznij od nowa".

- Witam was, kocham was i cieszę się, że jesteśmy znowu razem! To historyczny moment, zapiszcie sobie to w sercu: jesteście pierwszymi, którzy rozpoczęli świętowanie 50-lecia naszej diecezji - mówił biskup, zapowiadając czekające Kościół lokalny uroczystości.

Wcześniej młodych rozgrzał zespół Full Power Spirit. Po koncercie do namiotu uroczyście wprowadzono kopię cudownej Piety, a także relikwie patronów diecezji: św. Wojciecha i św. Maksymiliana M. Kolbego.

- Jest tylu ludzi, którzy nigdy nie wzięli do ręki Pisma Świętego. Musicie pozwolić Jezusowi, żeby na waszych twarzach i rękach wypisał choć jedno zdanie z Ewangelii - zachęcał biskup młodych, zapraszając do obejrzenia spektaklu przygotowanego przez Wspólnotę Cenacolo, która pomaga młodym ludziom wyjść z uzależnień.

Na koniec pierwszej części spotkania biskup pobłogosławił Mobilne Oratorium Uwielbienia - kaplicę na kołach przygotowaną przez Fundację "SMS z Nieba", która dotrze tam, gdzie brakuje przestrzeni do adoracji Najświętszego Sakramentu - na festiwalowe place, ulice ewangelizowanych miast czy wsie, w których nie ma kościoła.

Młodzi uczestniczyli jeszcze w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w Eucharystii pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego.

Część I spotkania:

Część II spotkania: