Strona głównaZ życia diecezji Dzień modlitwy i pokuty wynagradzającej za grzechy wykorzystania małoletnich

Dzień modlitwy i pokuty wynagradzającej za grzechy wykorzystania małoletnich

Drodze Krzyżowej w tej intencji w koszalińskiej katedrze przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Przed nabożeństwem biskup spotkał się z mediami. Uzasadniając sens takiej modlitwy, biskup powiedział: - Dla Kościoła ważny jest aspekt prawno-karny i społeczny, ale także wymiar moralny. Oprócz konsekwencji za czyny naruszające godność dziecka i zadające  głęboką ranę w wymiarze prawnym, ważny jest aspekt moralny, ekspiacyjny. Stąd to wezwanie papieża Franciszka, byśmy podjęli pokutę, modlitwę i post, wykorzystali wszystkie środki w wymiarze duchowym, żeby zadośćuczynić za krzywdy wyrządzone małoletnim przez niektóre osoby duchowne.

Biskup mówił także: - Linia Kościoła jest jednoznaczna: zero tolerancji dla nadużyć seksualnych krzywdzących dzieci. To jest niedopuszczalne. Ksiądz ma wychowywać do godnego życia, a nie je naruszać. Ubolewamy na każdym takim zdarzeniem, bo to głęboka rana zadana ofierze i jej rodzinie, ale i całemu Kościołowi. Cierpią także księżą, którzy nic złego nie zrobili, a dźwigają odium i grzechy swoich braci.

Zapraszamy do wysłuchania obszerniejszych fragmentów wypowiedzi bp Włodarczyka:

/files/media/pliki/bpKW_wypowiedź.mp3