Strona głównaZ życia diecezji Formacja stała kapłanów

Formacja stała kapłanów

W sesji formacyjnej, która odbywała się od 18 do 20 października w koszalińskim CEF, wzięli udział księża wikariusze z 10-letnim i dłuższym stażem kapłańskim.

Główną częścią spotkania formacyjnego były zajęcia, które prowadzili Dorota i Błażej Szostek, psychoterapeuci związani z UKSW w Warszawie.

- Zastanawialiśmy się nad tym, jak komunikować się z drugim człowiekiem, ale też i z samym sobą. Wszystko po to, aby umieć budować dobre relacje. Nie da się ich zbudować z innymi, jeśli nie ma się dobrego kontaktu ze sobą - mówi Błażej Szostek.

- Nasz warsztat był więc podzielony na część dotyczącą każdego z nas osobiście, aby następnie przejść do narzędzi przydatnych w pracy w duszpasterstwie z grupami, czy wspólnotami - wyjaśnia Dorota Szostek.

Księża brali udział w wykładach oraz ćwiczeniach praktycznych. Pracowali też w małych grupach.

Warszawscy psychoterapeuci wskazują na błędy, jakie w pracy z ludźmi popełniają nie tylko duszpasterze.

- Żyjemy w kulturze pośpiechu i zadanioholizmu. Mamy bardzo dużo zadań do wykonania każdego dnia. Poza tym w ciągu jednego dnia występujemy w kilku rolach. Ksiądz jest najpierw katechetą, potem idzie do parafii i jest spowiednikiem. Wielość ról i zadań utrudnia nam dobre komunikowanie się. Nie dbamy też o siebie, o dobry sen, o efektywny odpoczynek. Nasze zmęczenie jest często większe niż chęć słuchania drugiej osoby. To sprawia, że spotkanie z jakąś grupą staje się po prostu kolejnym zadaniem do wykonania, z którego przestajemy czerpać radość - wyjaśnia Dorota Szostek.

W czasie sesji formacyjnej kapłani mieli też okazję do wspólnej modlitwy. Spotkali się także z bp. Krzysztofem Włodarczykiem.

Niektórzy kapłani uzupełnili też tzw. egzaminy proboszczowskie.