Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Komunikat biskupa w związku z podniesieniem sanktuarium w Skrzatuszu do godności bazyliki mniejszej

Uroczyste ogłoszenie decyzji Stolicy Apostolskiej nastąpi podczas wrześniowej pielgrzymki diecezjalnej do Skrzatusza. Przygotowaniem do tego wydarzenia ma być specjalna Nowenna Skrzatuska.

Poniższy komunikat jest odczytywany we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji w Niedzielę Świętej Rodziny.

Umiłowani Diecezjanie!

Ojciec Święty Franciszek wypowiedział przepiękne słowa: „Sanktuarium Boga to życie Jego dzieci, wszystkich i we wszystkich warunkach, zwłaszcza młodych bez przyszłości, osób starszych, nieszanowanych i zapomnianych. (…) Sanktuarium Boga są nasze rodziny, a także oblicza tak wielu ludzi, których spotykamy na naszej drodze.”

Siostry i Bracia, Sanktuarium Boga to życie nas wszystkich! Bóg by ochraniać i rozwijać naszą wiarę daje nam szczególne miejsca, gdzie jest nam wyjątkowo bliski i „dotykalny”. Dla naszej diecezji takim miejscem jest Skrzatuskie Sanktuarium, w którym Maryja została podarowana w znaku Matki trzymającej Ciało Jezusa, z twarzą pełną ufnej nadziei w wypełnienie obietnicy Jego Zmartwychwstania.

Dzielę się dziś z Wami radosną nowiną dotyczącą Skrzatusza. Papież Franciszek podniósł nasze Skrzatuskie Sanktuarium do godności bazyliki mniejszej. Oznacza to wyjątkową i szczególną więź tego miejsca z całym Kościołem Powszechnym oraz z Ojcem Świętym. Papież uznał duchowość, sławę i piękno naszego Sanktuarium, trud i pracę, które włożyliśmy w jego odbudowę. Na całym świecie istnieje około 1600 bazylik mniejszych. Nasze Skrzatuskie Sanktuarium, w niedzielę 15 września 2019 roku, zostanie włączone w ten wyjątkowy skarbiec miejsc, szczególnie związanych z Ojcem Świętym. Potrzeba abyśmy przygotowali się duchowo na ten dzień. Wraz ze wspólnotą Skrzatuskiego Sanktuarium rozpoczynamy w całej naszej diecezji Nowennę Skrzatuską.

Siostry i Bracia, każdą i każdego z Was zapraszam do włączenia się w to duchowe dzieło. Nowennę będziemy odmawiać w każdym kościele naszej diecezji, w pierwszą środę miesiąca. Rozpoczynając kolejny miesiąc będziemy zawierzali Matce Skrzatuskiej sprawy naszych domów, rodzin, każdą chwilę radości, ale także choroby, trudności i wszystkie sprawy naszego życia. Nowenna rozpocznie się 2 stycznia 2019 roku i przygotuje nas do wrześniowych Uroczystości Skrzatuskich, podczas których uroczyście proklamujemy tytuł i godność bazyliki mniejszej.

Trwajmy razem na modlitwie, otwierając nasze serca na to, co dobry Bóg chce podarować nam przez Matkę Miłości Zranionej i Naszej Nadziei. Dziś w Święto Świętej Rodziny, modlę się za każdą rodzinę naszej diecezji i z serca błogosławię.

+ Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

Tekst Nowenny Skrzatuskiej do pobrania TUTAJ

Nuty i wersje demonstracyjne pieśni skrzatuskich TUTAJ