Zaproszenia

Strona głównaZaproszenia Najbliższe pogrzeby dzieci utraconych

Najbliższe pogrzeby dzieci utraconych

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się 25 i 27 marca i 17 kwietnia w różnych miejscowościach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Podczas pogrzebów w zbiorowych mogiłach pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia na przestrzeni ostatniego półrocza.

Dzieje się tak, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku indywidualnego (najczęściej w wyniku problemów proceduralnych, szoku, braku świadomości swoich praw, trudności finansowych). Wtedy obowiązek organizacji pogrzebu spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku i są finansowane ze środków publicznych.

W Koszalinie dwudziesty pierwszy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 27 marca. Pochowanych zostanie 48 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Dotychczas pochowano tu już prochy 3564 dzieci utraconych.

Również 27 marca w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Pochowanych zostanie 44 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 13.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się dwanaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 683 dzieci.

Szósty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu 25 marca w obchodzony w Kościele katolickim Dzień Świętości Życia. Msza św. rozpocznie się o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 207 dzieci.

W Szczecinku dwunasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 17 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 228 dzieci.

W Pile dwunasty pogrzeb dzieci utraconych odbył się 20 marca. Tym razem pochowanych zostało 11 dzieci. Do tej pory w Pile pochowano ciała 186 dzieci utraconych.

Dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa), w Domu Rekolekcyjnym w Skrzatuszu k. Piły przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w terminie 19-21 listopada odbędą się rekolekcje. W programie konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa, indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami.