Strona głównaZ życia diecezji Nasza diecezja ma trzech nowych kapłanów!

Nasza diecezja ma trzech nowych kapłanów!

Bp Edward Dajczak udzielił w koszalińskiej katedrze święceń prezbiteratu trzem diakonom. Wszyscy pochodzą z Koszalina - księżmi zostali: Bartosz Łepek, Jakub Sitarz i Mateusz Wasilewski.

Eucharystię razem z biskupem diecezjalnym koncelebrowało trzech biskupów oraz kilkudziesięciu prezbiterów. W homilii bp Edward Dajczak mówił nowym kapłanom m.in. o ich najważniejszych zadaniach.

- Trzeba pamiętać, że pierwszą sprawą, przed wszelkim duszpasterstwem, przed wszelkim trudem ewangelizacyjnym, przed wszystkim, jest to, że zostaliśmy wezwani, abyśmy stali się przyjaciółmi Jezusa - świadomi, że żyjemy tylko przez Niego i w Nim - mówił biskup, podkreślając, że ta relacja jest w życiu każdego księdza kluczowa.

- Jeżeli dzisiaj, również wewnątrz Kościoła, bywamy rozproszeni i nawet głupstwo potrafi nas podzielić, to dlatego, że zapomnieliśmy, kto tu jest pierwszy, kto tu jest jedyny, kto tu jest Bogiem, Panem i Zbawicielem. Nie patrzcie na opinie, na wyroki ludzkie, nie szukajcie innego oparcia, ale pozwólcie, aby Jego miłość nieustannie was niosła. W ten sposób nie będziecie nigdy sami, choćby opuścili was wszyscy - dodał ordynariusz.

Biskup przypomniał, że brak relacji z Jezusem, co z kolei prowadzi do niezrozumienia Jego Ewangelii, czyni misję kapłana niemożliwą. - Jeżeli mamy głosić, nie możemy głosić Nieznanego - powiedział.

Opisując rolę prezbitera we wspólnocie Kościoła, biskup stwierdził: - Idziecie jako prezbiterzy do sióstr i braci, do wspólnoty. Nie macie być zarządcami, ani teraz jako wikariusze, ani jako proboszczowie. Macie być tymi, którzy działają we wspólnocie według swojego niepowtarzalnego powołania, ale po to, by Pan w tej wspólnocie mógł dokonywać swojego misterium zbawienia.

Biskup przypomniał też o niepowtarzalności każdego powołania kapłańskiego.

- Nieraz się wydaje, że my, duchowni, jesteśmy wszyscy tacy sami. Wykonujemy te same gesty, mówimy te same słowa, podobnie się ubieramy. Jeśli to stanie się dominujące, ludzie od razu patrzą na nas jak na instytucję. Tymczasem Jezus wypowiada imię każdego z nas osobno - powiedział biskup, dodając, że ma to konsekwencje także dla misji księdza: - Ludzie będą więc prosić każdego z nas: "Opowiedz nam o twoim doświadczeniu Boga. Opowiedz nam o twoim smaku Boga, o tym, jak ty Go spotykasz, jak ty Go przeżywasz, jak ty Go kochasz".

- Nie kończcie na doktrynie. To za mało. Wielu poszukujących ludzi boi się czasem zbliżyć do Kościoła, do nas, księży, żeby uniknąć indoktrynowania. Kiedy zginie relacja ludzka, zostanie doktryna - zimna i martwa, nawet jeśli z Ewangelii, i nie będzie działać - dodał biskup.

Za animację muzyczną liturgii odpowiadała diakonia Ruchu Światło-Życie. Uroczystość była transmitowana przez Dobre Media. Nowo wyświęceni kapłani rozpoczną pracę we wskazanych przez biskupa parafiach diecezji za kilka tygodni.

Fotogaleria Gościa Niedzielnego TUTAJ - WARTO ZAJRZEĆ!