Duszpasterstwo Młodzieży

Strona głównaDuszpasterstwo Młodzieży Ministranci Piłkarska Liga Ministrantów 2023/2024

Piłkarska Liga Ministrantów 2023/2024

W odpowiednim czasie zostaną podane daty i miejsca rozgrywek.

I. Regulamin ogólny (roczniki i daty zostaną zaktualizowane):

1. Na hali występuje pięciu zawodników (w tym bramkarz). W skład drużyny wchodzi dwunastu zawodników. W zgłoszeniu drużyny podajemy listę maksymalnie dwunastu zawodników.

Lista po zgłoszeniu nie ulega już zmianie ani żadnym poprawkom na żadnym etapie ligi.

Zawodnik może występować tylko w jednej kategorii wiekowej.
2. Każda parafia jest reprezentowana przez jedną drużynę w danej  kategorii.
3. W rozgrywkach ministranckich mogą grać tylko ministranci z aktualną legitymacją ministrancką i legitymacją szkolną.
4. Kategorie wiekowe tegorocznego sezonu ligowego:

a) I kategoria: Ministrant do rocznika 2008, II kategoria: Lektor Młodszy do rocznika 2004, III kategoria: Lektor Starszy do rocznika 1999

5. Za zwycięstwo przyznawane są 3 punkty, za remis 1 punkt, za porażkę 0 punktów.
6. Finał rozgrywek planowany jest na marzec- kwiecień 2020 roku.
7. Wszelkie decyzje dotyczące meczów, czasu ich trwania, ustalenie sędziego i decyzje o organizacji rozgrywek ustala rejonowy opiekun ligi.
8. Ilość zmian dokonywanych przez drużynę w czasie spotkania jest dowolna.
9. Nie obowiązuje przepis o "spalonym"
10. Przy rzucie wolnym odległość "muru" od piłki wynosi 3 m.
11. Nie uznaje się bramki zdobytej bezpośrednio z wyrzutu z autu i z wyrzutu bramkarza ręką, uznaje się natomiast bramkę zdobytą z  "wykopu" nogą przez bramkarza.
12. Bramkarz nie może łapać piłki w ręce gdy otrzyma ją od własnego zawodnika z autu lub zagrania nogą.
13. Podanie piłki głową lub klatką piersiową może zostać złapane w ręce. Za niedozwolone złapanie piłki dyktowany jest rzut wolny pośredni nie bliżej niż 5 m. od linii bramkowej
14.Drużyna ma 30 sekund na wyprowadzenie piłki z własnej połowy i przekroczenie lini środkowej

II. Obowiązki drużyn:

1. Zaleca się grę w jednolitych strojach i w miękkim obuwiu.
2. Parafie chcące brać udział w lidze zgłaszają się do dnia ustalonego w ogłoszeniu rozgrywek.
3. Każda drużyna wnosi opłatę 100 zł - tytułem kosztów udziału.( jeżeli dana parafia zgłasza się do 2 lub 3  kategorii wiekowych opłata wynosi 200 lub 300 zł od parafii.

III. Obowiązki sędziego:

1. Sędzia nie może dopuścić do meczu, jeżeli w składzie jednej z drużyn nie ma 4 zawodników.( w przypadkach losowych np. kontuzje zawodników , drużyna decyduje się czy gra dalej czy przyjmuje walkower 3-0. ). Decyzja o uznaniu kwestii losowych należy do rejonowego opiekuna ligi. Jeśli nie ma Go na danym turnieju, decyzje podejmuje koordynator ligi.
2. Sędzia może odgwizdać walkower, gdy jedna z drużyn spóźni się więcej niż 15 minut.
3. Sędzia po uzgodnieniu z rejonowym opiekunem ligi ma prawo przerwać mecz w przypadku losowym.
4. Sędzia każdego turnieju powinien posiadać uprawnienia Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

IV. Kolejność zespołów w tabeli:

1. O kolejności zespołów w tabeli decyduje ilość zdobytych punktów.

a) W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie drużyny o kolejności decyduje bezpośredni mecz pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

• w przypadku, gdy jednakową ilość punktów zdobędą więcej niż 2 zespoły, wówczas sporządza się tzw. „małą tabelę” uwzględniającą tylko wyniki pomiędzy zainteresowanymi drużynami.
  • korzystniejsza różnica bramek
  • większa ilość zdobytych bramek
  • ewentualnie dodatkowe 3 rzuty karne

2. Finał ligi

Do finału awansują 4 zespoły w każdej kategorii wiekowej. W finale rozlosowane zostaną 2 pary. Zwycięzcy zagrają o Mistrzostwo Ligi, pokonani o 3 miejsce. Jeśli mecze finałowe będą nierozstrzygnięte w regulaminowym czasie,  należy zarządzić serię 3 rzutów karnych. Jeśli i one nie wyłonią zwycięzcy należy rozegrać jeszcze dwie serie dodatkowe. W przypadku braku rozstrzygnięcia odbywa się losowanie wygranego.

V. Kary:

1. Jeżeli w drużynie gra niezgłoszony zawodnik, bądź zawodnik z innej kategorii wiekowej wynik meczu  jest zweryfikowany jako dyskwalifikacja drużyny z ligi
2. Sędzia ma obowiązek ukarać zawodnika zachowującego się nagannie karami:
a) opuszczenie boiska na 1 minutę (żółta kartka)
b) dyskwalifikacja do końca spotkania (czerwona kartka)
c) w razie zejścia drużyny z parkietu przed upływem regulaminowego czasu gry wszystkie jej dotychczasowe wyniki są anulowane a drużyna zdyskwalifikowana z ligi.
3. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad gry fair play, niewłaściwe słownictwo na boisku i poza nim będzie karane wykluczeniem zawodnika z gry.
4.Jeżeli drużyna po zgłoszeniu do ligi nie przystąpi do rozgrywek w jakimkolwiek etapie jej trwania, naniesiona zostaje automatycznie kara w wysokości 200 zł lub wykluczenia z kolejnej edycji Ligi Ministranckiej.
5.Koordynator zastrzega sobie prawo karania zawodników lub drużyny w przypadku niesportowego zachowania , sprzecznego z regułami ministranckimi i duchem gry fair play.

Wszystkie turnieje powinny być rozgrywane piłką halową (4)