Strona głównaZ życia diecezji Regionalna Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Polanowską

Regionalna Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Polanowską

Po raz 17. Regionalna Pielgrzymka Trzeźwości poprowadziła z Polanowa na Górę Polanowską pielgrzymów, wśród których nie brakowało trzeźwych, nierzadko od dekad, alkoholików.

Do wyboru trudnej drogi Ewangelii, "bez selekcji, bez odrzucania tego, co jest trudne i wymagające", przekonywał przewodzący pielgrzymom bp Krzysztof Zadarko.

Przed wyruszeniem w drogę ks. Jacek Maszkowski, proboszcz polanowskiej parafii, przekonywał przybyłych z całego regionu wiernych, by szczególną intencją wędrówki za krzyżem było zawierzenie Bogu wszystkich Polaków, którzy mają problem z alkoholem.

Podczas Mszy św., która zgromadziła w pustelni franciszkańskiej ok. 300 osób, bp Zadarko nawiązał do ogólnopolskich uroczystości gromadzących tego dnia Polaków na Jasnej Górze. Podkreślając wagę walki o zdrowego, trzeźwego ducha narodu, zwrócił uwagę także na ducha prawdziwej radości, którego symbolizują wydarzenia w Kanie Galilejskiej. Jego szerzenie - w świecie pełnym dramatów ludzkich i depresji - powinno być misją chrześcijan.

Biskup zaznaczył, że liczenie w tym względzie na wsparcie Matki Bożej, polega na dokładnym wysłuchaniu Jej poleceń. - "Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie" to całe nauczanie Kościoła i Jezusa Chrystusa. Bez selekcji, bez wybierania tego, co mi pasuje. I bez odrzucania tego, co jest trudne i wymagające. Ewangelia zawsze jest trudna. Przykazania również. Szczególnie dzisiaj, kiedy tyle opcji ułożenia sobie życia jest przeciwnych Ewangelii i nauce Kościoła, stoimy wobec wyjątkowo trudnych wyborów. Co w swoim życiu wybrać, a co zostawić? Za kim pójść, a kogo omijać? - pytał biskup i zachęcał do modlitwy o łaskę wiary dla całego Kościoła i przewodzącego mu papieża. - Byśmy na nowo doświadczyli tego, że Ewangelia, mimo tego, że jest trudna, dzięki Bożej łasce przemienia w naszym życiu wszystko - dodał.

Wśród zaleceń skierowanych do osób zmagających się nie tylko z nałogiem, biskup zawarł rady oparte na 12 krokach ruchu AA, m.in. naprawę więzi, pielęgnowanie modlitwy oraz subtelnej czujności w sumieniu.

Na zakończenie Eucharystii świadectwo wytrwania w trzeźwości od ponad dwudziestu lat złożyło dwoje trzeźwych alkoholików. Oboje zaświadczyli, że nie udałoby im się to bez pomocy Boga i ludzi.

Justyna Kosak z Ośrodka Pomocy Społecznej w Polanowie, będącego współorganizatorem pielgrzymki, jest przekonana, że takie duchowe wspieranie uzależnionych alkoholików ma sens. - Znam osoby, które dzięki słowom usłyszanym podczas tych pielgrzymek, kazaniom i świadectwom trzeźwych alkoholików, zmieniły swoje życie. To jest fenomen, ponieważ one bez leczenia odwykowego przestały pić - powiedziała Kosak. Liczy, że dzięki 17. pielgrzymce podobnie stanie się z jednym z mężczyzn, który nazajutrz ma rozpocząć leczenie w ośrodku odwykowym. - Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie pierwszym z reszty jego trzeźwego życia.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ.

Fotogaleria Gościa Niedzielnego TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.