Strona głównaZ życia diecezji Wspólna modlitwa przy krzyżu ? Wielkopostne Czuwania Młodych

Wspólna modlitwa przy krzyżu ? Wielkopostne Czuwania Młodych

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej trwają Wielkopostne Czuwania Młodych. Młodzież jest zaproszona do wspólnej modlitwy przy krzyżu. To 9. edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w dziewięciu miastach diecezji.

Koordynator wydarzenia, diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Andrzej Zaniewski, przyznaje, że czuwania są próbą odpowiedzi na duchowe potrzeby młodych ludzi i mają charakter przeżyciowy.

– Staramy się, by towarzyszył im jakiś konkretny znak oraz dynamizm: młodzież proszona jest o wyjście z ławek, zapalenie świec czy przyjęcie kartki z fragmentem Słowa Bożego. Należy podkreślić, że zawsze w centrum jest Jezus Chrystus. Czuwania to nie teatr czy przedstawienie, ale żywe spotkanie z Bogiem, który również porusza nasze emocje i uczucia – wyjaśnia ks. Zaniewski.

Krótka relacja video z Czuwania w Szczecinku (Gość Niedzielny)

Wielkopostne Czuwania Młodych to czas wyciszenia i refleksji, ale nie odbywają się w zupełnej ciszy. Na każdym spotkaniu obecna jest diakonia muzyczna pod kierownictwem ks. Arkadiusza Oslisloka.

– Lata współpracy pokazały, jak ważny jest wspólny śpiew oraz jakość muzyki. To zaskakujące, gdy obserwujemy, jak atmosfera stopniowo przeradza się w wielkie uwielbienie Boga przez śpiew i gesty. Każdy rok przynosi również nową pieśń, która staje się swoisty hymnem czuwania i jest później wykorzystywana przez liczne schole działające na terenie diecezji. Są oczywiście momenty w czasie czuwania, w których cisza i milczenie wyraża więcej niż najpiękniejszy śpiew – mówi ks. Zaniewski.

Na każdym czuwaniu obecny będzie biskup diecezjalny. W tym roku hasłem duszpasterskim są słowa „Idźcie i głoście”, organizatorzy starają się przełożyć te słowa na język młodych ludzi.

– „Uczeń Jezusa”, bo taki tytuł będą miały tegoroczne Wielkopostne Czuwania Młodych, to proste nawiązanie do programu duszpasterskiego. W centrum spotkania będzie zatem krzyż i słowa jezusowego testamentu. Będzie również akcent powołaniowy, gdyż do przygotowania czuwań włączyli się alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie – dodaje duszpasterz młodzieży.

Czuwania odbędą się w 9. miastach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – Szczecinku, Czarnem, Połczynie-Zdroju, Pile, Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Słupsku i Koszalinie.

Szczegółowy program można znaleźć - TUTAJ
Relacja Gościa Niedzielnego z Czuwania w Szczecinku - TUTAJ