Strona głównaZ życia diecezji Wyruszyła 35. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wyruszyła 35. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Ponad 400 osób z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Skrzatuszu rozpoczęło pielgrzymowanie na Jasną Górę. W Kaplicy Cudownego Obrazu pątnicy zameldują się 13 sierpnia.

- Niech waszymi drogowskazami pozostaną Boże przykazania, a pieśnią będzie modlitwa serca – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w skrzatuskim Sanktuarium. Biskup zauważył, że przez perspektywę pielgrzymki do konkretnie określonego celu możemy zobaczyć ten cel dalszy. – Jest nim królestwo Boże. Droga do niego to droga wierności Ewangelii. Przyjęcie na początku wędrówki, że chcę się kierować w tej pielgrzymce tymi wartościami, które daje Chrystus. Niech waszymi drogowskazami pozostaną przykazania Boże, a pieśnią będzie modlitwa serca – mówił bp Włodarczyk.

Kierownikiem tegorocznej pielgrzymki jest ks. Marcin Kościński. Duszpasterz podkreśla, że to pielgrzymka dla każdego ochrzczonego, kochającego Jezusa i Maryję. - Nie jest ważny dystans, on jest wyzwaniem, najważniejszy jest czas w drodze, bycia ze sobą, pielgrzymowania. Czas, który dajemy Panu Bogu, a on wtedy próbuje w naszych sercach próbuje naprawiać. Trzeba zostawić w domu swoją codzienność, czyli to, co na co dzień robimy, o czym myślimy, nasze obowiązki, zadania, problemy. Warto spróbować pozwolić sobie na pobycie ze sobą, z Bogiem, z drugim człowiekiem, bez patrzenia na zegarek – mówi ks. Kościński.

Marek Oleszczuk wyruszył na Jasnę Górę po raz dziewiąty. Jego zdaniem zestaw pielgrzyma stanowią najpotrzebniejsze rzeczy osobiste, dobra kurtka, i buty na zmianę.

- W ubiegłym roku nie byłem ze względu na narodziny córki. W tym roku idę sam, żona zostanie w domu, spodziewamy się kolejnego dziecka. Ja jako mąż i ojciec idę dziękować Panu Bogu i Matce Bożej za tę łaskę. Dystans już nie jest problemem, bardziej się obawiam tęsknoty za rodziną. Będę w stałym kontakcie z żoną, ale myślę, że to brak domu będzie bardziej doskwierał - mówi doświadczony pielgrzym.

W Kaplicy Cudownego Obrazu pątnicy zameldują się 13 sierpnia. 5 sierpnia w Gnieźnie pielgrzymów odwiedzi bp Edward Dajczak. W Częstochowie 13 sierpnia powita ich bp Krzysztof Zadarko.

Relacja Gościa Niedzielnego ze startu pielgrzymki TUTAJ

Relacja Radia Plus Koszalin TUTAJ