Strona głównaZ życia diecezji Zmarł ks. kan. Andrzej Matyjaszek

Zmarł ks. kan. Andrzej Matyjaszek

Emerytowany proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Sypniewie zmarł 3 kwietnia w Lęborku.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 3 kwietnia 2017 r., śp. ks. kanonika Andrzeja Matyjaszka odbędą się w parafii pw. Narodzenia NMP w Sypniewie i będą miały następujący porządek:

Środa 5 kwietnia
Godz. 18.00 – Msza św. koncelebrowana przez Księży z dekanatu Jastrowie.
Po Mszy św. modlitwa różańcowa za Zmarłego Kapłana.

Sobota 8 kwietnia
Godz. 8.00 – czuwanie modlitewne przy ciele śp. Ks. Matyjaszka
Godz. 11.00 – Msza święta żałobna, której będzie przewodniczył Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przejście na Cmentarz Komunalny w Sypniewie i złożenie ciała do grobu.

Ks. kanonik Andrzej Matyjaszek, s. Edwarda i Janiny zd. Matyjaszek, urodził się 25 lutego 1956 r. w Miastku. Od 1958 roku mieszkał na terenie parafii pw. św. Andrzeja z Boboli w Biesowicach. Studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie w latach 1977–1982 oraz w latach 1982-1983 w Koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia prezbiteratu otrzymał dnia 29 maja 1983 r.
Pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w następujących parafiach:
w latach 1983 - 1985 w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu;
w latach 1985 - 1988 w parafii pw. NMP Królowej Polski w Lęborku;
w latach 1988 - 1990 w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

Z dniem 1 sierpnia 1990 został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zegrzu Pomorskim. W czasie urlopu zdrowotnego w latach 1996 – 1997 pełnił posługę duszpasterską w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starym Jarosławiu. Od roku 1997 do 2008 był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Siemczynie. Dnia 23 kwietnia 2008 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Sypniewie. W lipcu roku 2016 ze względów zdrowotnych przeszedł na emeryturę.

Pełnił funkcję dekanalnego ojca duchownego, wicedziekana w dekanacie Barwice oraz dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Jastrowie. Otrzymał diecezjalne odznaczenia „Rocchetti et Mantoletti” z tytułem kanonika.