Strona głównaZ życia diecezji Zmarli księża Franciszek Piróg i Franciszek Ferens

Zmarli księża Franciszek Piróg i Franciszek Ferens

Obaj kapłani odeszli 27 czerwca w godzinach porannych. Polecamy ich Miłosiernemu Bogu.

Ks. Franciszek Piróg

Zmarł w Kuźniczce na terenie parafii Wieleń. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 2 lipca w Wieleniu. O godz. 11.30 w kościele pw. św. Rocha zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka. Po niej dalsza część uroczystości pogrzebowych na miejscowym cmentarzu.

Ksiądz kanonik Franciszek Piróg, syn Tomasza i Rozalii zd. Sowa, urodził się 24.01.1938 w Śniatyczach, parafia Komarów, powiat Zamość. Po wojnie zamieszkał we wsi Maszewo, parafia Deszczno na terenie diecezji gorzowskiej. Po zdaniu matury w roku 1955 został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Święcenia diakonatu otrzymał 26.02.1961.

Po otrzymaniu święceń prezbiteratu - 14.05.1961 - pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz:

• w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju (1961-1963),
  • w parafii pw. św. Katarzyny w Marcinkowicach (1963-1965),
  • w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Policach (1965-1966),
  • w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Gądkach Wielkich (1966-1969),
  • w parafii pw. Matki Bożej od Wykupu Niewolników w Okonku (1969-1970),
  • w parafii pw. św. Stefana w Barwicach (1970-1981).

W 1981 objął urząd administratora nowej parafii pw. św. Judy Tadeusza w Starym Chwalimiu. 10.12.1987 został mianowany proboszczem parafii pw. św. Barbary w Radawnicy (obecnie w diecezji bydgoskiej), którym był aż do przejścia na emeryturę w roku 2003.

Był dekanalnym ojcem duchownym i wicedziekanem dekanatu Złotów. Został odznaczony „Rocchetti et Mantoletti” (R.M.) z tytułem kanonika, a później mianowany kanonikiem honorowym Koszalińskiej Kapituły Katedralnej.

Ks. Franciszek Ferens

Zmarł w hospicjum w Darłowie. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 2 lipca w Marcinkowicach. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Pawła Cieślika, a następnie dalsza część uroczystości pogrzebowych na miejscowym cmentarzu.

Ksiądz kanonik Franciszek Ferens, syn Józefa i Katarzyny zd. Majewicz, urodził się 24.09.1940 w Rudzie, parafia Kochawina na terenie dawnej diecezji lwowskiej. Po wojnie, w roku 1946, rodzina ks. Ferensa osiedliła się w Krzeszycach w powiecie Sulęcin. W roku 1954 podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Gorzowie. Po zdaniu matury w roku 1958 został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Po otrzymaniu święceń prezbiteratu - 16.06.1966 - pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz:

• w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (1966-1968),
  • w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łobzie (1968-1972),
  • w parafii pw. św. Stefana w Barwicach (1972-1975),
  • w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku (1975-1978).

10.06.1978 został mianowany proboszczem parafii pw. św. Katarzyny w Marcinkowicach, którym był aż do przejścia na emeryturę w roku 2008.

Był duszpasterzem akademickim w Słupsku, wieloletnim wicedziekanem i dziekanem dekanatu Mirosławiec. Został odznaczony „Expositorium Canonicale” (E.C.) z tytułem kanonika.