Strona głównaZ życia diecezji 24. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

24. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

11 listopada w murach koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego 570 osób zgromadziło się pod hasłem „Sługa Niepokalanej”. Doroczne spotkanie ma ich umocnić w powołaniu, które przed laty odkrył przed nimi ich założyciel, Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest ok. 1000 osób zaangażowanych w różne gałęzie ruchu oazowego. Jak wyjaśnia ks. Dawid Hamrol, moderator diecezjalny Ruchu, pielgrzymi zgromadzili się w tym roku wokół dwóch postaci: Matki Bożej oraz Sługi Bożego ks. Blachnickiego w przypadającą w tym roku 30. rocznicę jego śmierci.

Pielgrzymkę zwieńczyła Eucharystia w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka w asyście 30 kapłanów. W homilii bp Dajczak podkreślił, jak ważne jest odpowiadanie za Niepokalaną „fiat” na Boże wezwania skierowane do współczesnych apostołów pośród świata, który pędzi przed siebie szybciej niż kiedykolwiek w historii. – Mamy szczęście mieć wiarę. Ale dramat współczesnego człowieka nie polega na braku wiary, lecz na tym, że on nie czuje, że cokolwiek przez to stracił. Wówczas dotrzeć do niego z Ewangelią jest niezwykle trudno – stwierdził biskup.

Doroczne pielgrzymowanie ruchu oazowego, skupiające znaczną część jego członków rozpoczęło się w 1994 r. Przypomniał o tym obecny w pierwszej części spotkania bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który uczestniczył w pierwszej pielgrzymce. Było to kilka lat po tym, jak Narodowy Dzień Niepodległości na powrót uczyniono świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ

Fotogaleria Gościa Niedzielnego TUTAJ

Relacja Radia Plus TUTAJ

Relacja video przygotowana przez "Dobre Media"