Strona głównaZ życia diecezji 25. rocznica śmierci bp. Czesława Domina

25. rocznica śmierci bp. Czesława Domina

15 marca przypada 25. rocznica śmierci biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Czesława Domina. Był on biskupem diecezji w latach 1992-1996. Zmarł po walce z chorobą nowotworową. Pochowany jest w koszalińskiej katedrze.

Dzięki uprzejmości Polskiego Radia Koszalin, umieszczamy obszerną audycję poświęconą bp. Czesławowi Dominowi. Została ona wyemitowana 17 marca 1996 roku - jej autorem jest red. Bogdan Rosa.

O biskupie opowiada jego matka, siostra, bp Ignacy Jeż, ks. prałat Zdzisław Kroplewski - rektor seminarium, bp Tadeusz Werno, ks. prałat Jan Borzyszkowski.

część pierwsza - /files/media/pliki/17 03 1996 Biskup Domin audycja Polskie Radio Koszalin 128 11111.mp3

część druga - /files/media/pliki/17 03 1996 Biskup Domin audycja Polskie Radio Koszalin 128 222222.mp3

część trzecia - /files/media/pliki/17 03 1996 Biskup Domin audycja Polskie Radio Koszalin 128 33333.mp3

W koszalińskiej katedrze 13 marca odprawiona została Msza św. w intencji bp. Czesława Domina. Relacja TUTAJ

Bp Czesław Domin urodził się 6 lipca 1929 roku w Michałkowicach na Śląsku. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1953 roku. Pracował jako kapłan diecezji katowickiej. Został jej biskupem pomocniczym 15 sierpnia 1970 roku.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił różne funkcje, m.in. należał do Komisji ds. Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II, Komisji ds. Apostolstwa Świeckich i Komisji ds. Powołań.

W roku 1980 został z kolei przewodniczącym Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. To właśnie ta działalność stała się głównym rysem jego posługi biskupiej. W roku 1990 został przewodniczącym odtworzonej po czasach komunizmu Caritas Polskiej. Przyczynił się do reaktywowania jej struktur.

1 lutego 1992 roku biskup Domin został przez papieża Jana Pawła II ustanowiony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. 23 lutego odbył się jego ingres do koszalińskiej katedry, a 1 marca do kołobrzeskiej konkatedry.

Z inicjatywy bp. Domina powstało wiele dzieł funkcjonujących w diecezji do dzisiaj, m.in Ośrodek Aniołów Stróżów w Kołobrzegu, Bursa dla Młodzieży w Szczecinku, Centrum Caritas w Koszalinie, Rodzina Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego.

Biskup zmarł 15 marca 1996 roku w warszawskim Centrum Onkologii. Jego pogrzeb odbył się 21 marca w Koszalinie.