Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Dajczak: Ciągła gotowość - postawą chrześcijanina oraz obrońcy polskiego nieba

W Koszalinie żołnierze świętowali 100-lecie Polskiej Broni Przeciwlotniczej. Z tej okazji w kościele pw. Ducha Świętego bp Edward Dajczak przewodniczył uroczystej Mszy św.

W homilii skierowanej do dowódców koszalińskiego garnizonu, pracowników wojskowych i cywilnych oraz towarzyszących im koszalinian, bp Dajczak wskazał na Tego, który obronę człowieka bierze na siebie: Jezusa Chrystusa.

– Dzisiaj zabrzmiał krzyż: Jezus wziął go na siebie jako pierwszy. W tym dniu jest to ważne przesłanie – powiedział bp Dajczak. – Jeżeli coś ma jakąkolwiek wartość, jeśli ma służyć innym, to zawsze tak jest: biorę to na siebie.

Biskup wyróżnił taką postawę człowieka, który mimo swojej słabości potrafi być także niezwykły, gdy bierze na siebie obronę tego, co dobre. – Kiedy myśli się o mundurze, o ojczyźnie, to ważne jest, by to rozumieć – mówił.

Bp Dajczak: Dzisiaj zabrzmiał krzyż: Jezus wziął go na siebie jako pierwszy /files/media/pliki/31.08 bp dajczak żołnierze duch 1.mp3

Jednocześnie apelował, by ze służbą na rzecz dobra nie zwlekać. – Są takie chwile w życiu, które już się nie powtórzą, są momenty, kiedy drzwi zostaną zatrzaśnięte, jest "przed" i "po", kiedy już nie da się pewnych rzeczy nadrobić – przestrzegał hierarcha. – Są sytuacje, kiedy nie da się naprawić tego, co człowiekowi nie wyjdzie. Gorzej, jeśli nie wyjdzie mu życie.

Bp Dajczak: W życiu na wszystko jest niepowtarzalny czas... /files/media/pliki/31.08 bp dajczak żołnierze duch 2.mp3

– Stajemy na tej niezwykłej uroczystości i słyszymy, że w Ewangelii powiedziane jest krótko: ostatnie słowo ma miłość. Ona mówi nam coś jeszcze: piękną postawą chrześcijanina jest mądra ciągła gotowość. Jest to także piękna postawa obrońcy polskiego nieba – zakończył homilię bp E. Dajczak.