Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Dajczak do uczestników Ewangelizacji Nadmorskiej: Apostołowie nie boją się błędów

Bp Edward Dajczak prowadzi w Domu Miłosierdzia rekolekcje nt. głoszenia Ewangelii. Ich uczestnikami są osoby, które niedługo wyruszą ze Słowem Bożym na plaże i skwery nadmorskich miejscowości.

W nauce inaugurującej rekolekcje wyjaśniał ewangelizatorom, kim są jako uczniowie Pańscy: tymi, którzy są w drodze, bo już znaleźli Boga, a zarazem nadal Go szukają. - Rutyna jest zabójcza, we wszystkich odniesieniach, także w stosunku do Jezusa oraz do wszystkich naszych sióstr i braci - przestrzegał biskup.

Przypominając uczestnikom, jak ważne podczas tych rekolekcji jest osobisty kontakt każdego z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie, biskup przestrzegał przed niepoprawną interpretacją Ewangelii. Może się to zdarzyć, kiedy głoszący koncentrują się bardziej na Kościele niż na samym Chrystusie i to w imię rozwoju Kościoła.

Biskup umacniał zebranych, aby - porównując się z otoczeniem - nie zwątpili w swoją misję oraz jej formy. Podobne rozterki przeżywali, jak zaznaczył, apostołowie. Ale oni znaleźli rozwiązanie: trwanie w bliskości Jezusa.

- Mając całą głowę pytań, ciągle z Nim zostają, bo czują że On im daje z siebie coś, czego nikt dać nie może. Nie do końca rozumiejąc, nie do końca dochodząc do celu, trwają z Nim, bo czują, że u Niego jest jakaś głęboka prawda - powiedział rekolekcjonista.

Następnie uspokajał zebranych, by nie koncentrowali się na byciu bezbłędnymi, lecz raczej na ciągłym powracaniu do Boga. - Apostołowie nie boją się błędów. Apostołowie się mylą. Jezus ich prowadzi ku Jerozolimie, a oni się kłócą ze sobą - wymieniał biskup realia apostolskiego trudu. - Ale to pokazuje, jak wielka jest w Bogu otwartość na człowieka. Jak Bóg nie zamyka człowiekowi przestrzeni, nie upraszcza, jak nie oczekuje od niego sztuczności, udawania że wszystko jest zrozumiałe.

Transmisje Dobrych Mediów z poszczególnych dni rekolekcji: