Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Dajczak: Nie można zmienić Credo na "ja sądzę"

Bp Dajczak: Nie można zmienić Credo na "ja sądzę"

W kołobrzeskiej bazylice WNMP z okazji 50-lecia diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej odprawiona została Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił bp Edward Dajczak.

Wspominając w homilii pięćdziesięcioletnie dzieje diecezji bp Dajczak mówił m.in. o bolesnej historii kołobrzeskiego kościoła i jego odradzaniu, porównując do ewangelicznego zasiewu ziarna. Wspominał początki chrześcijaństwa na tych ziemiach. Wiele miejsca poświęcił wspólnocie Kościoła i znaczeniu Ewangelii we współczesnym świecie.

Pasterz diecezji przypomniał, że to w Kołobrzegu rozpoczęła historia chrześcijaństwa w tej części świata. - Dla tamtego świata fakt powstania diecezji kołobrzeskiej, razem z diecezją wrocławską i krakowską w metropolii Polan, jest historią zapisaną nie tylko w Kościele i nie tylko śladami wiary, ale bardzo istotną dla struktur państwa i dla nas, Polaków - podkreślał bp Dajczak, zaznaczając, że ziarno wiary posiane w 1000 roku nie wyrastało łatwo. Potrzebna był powtórna ewangelizacja św. Ottona z Bambergu, misjonarza Pomorza.

- Struktury, znaki, formuły zmieniają się przez wieki, ale Jezus Chrystus jest od początku do końca ten sam. Nie można zamienić Credo na "ja sądzę" i jak w parlamencie przegłosować Ewangelii - przestrzegał biskup i przypominał, że Ewangelia pisana jest Jezusowym zaproszeniem: "Jeśli chcesz".

- Kościół to wspólnota, która nie zbiera się według własnych mniemań, ale wspólnota ludzi, z których każdy oddzielnie, w wolności, wypowiedział słowa: "Ja Tobie, Chryste, wierzę, ja Tobie ufam". Tylko w taki sposób możemy świętować - podkreślił hierarcha.

Jak zauważył, diecezja koszalińsko-kołobrzeska, choć świętuje złoty jubileusz, wciąż jest wspólnotą młodą, tworzącą się zaledwie od kilku pokoleń z ludzi, którzy trafili tu z różnych stron Polski, przywożąc ze sobą swoje tradycje. - Jesteśmy już u siebie, ale wciąż musimy zapuszczać korzenie. Tu też jest rola Ewangelii. Pierwsi osadnicy nie chcieli wysiadać z pociągów, jeśli w mieście nie było księdza. To był początek tworzenia wspólnoty. Chociaż ówczesne władze polityczne zrobiły wszystko, żeby zminimalizować i zlekceważyć ten wpływ, zbierały ich tu właśnie kościoły. Trzeba dzisiaj dalej budować tę wspólnotę - mówił bp Dajczak.

Na zakończenie Eucharystii abp. Salvatore Pennacchio w imieniu papieża Franciszka udzielił wiernym Bożego błogosławieństwa.

W ramach 50-lecia diecezji w Kołobrzegu odbyła się konferencja naukowa, a w przyszłą niedzielę obchody zakończą się piknikiem rodzinnym i koncertem ewangelizacyjnym.

Finał uroczystości jubileuszowych zaplanowany jest 18 września w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu.