Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Dajczak: To nie jest mówienie, to jest życie

Bp Dajczak: To nie jest mówienie, to jest życie

- Jeżeli chcecie ludziom cokolwiek zaproponować, to każdy z was musi udowodnić sobą, że wszystkie istotne problemy swojego życia rozwiązał z Chrystusem - mówił bp Edward Dajczak w homilii podczas święceń prezbiteratu w koszalińskiej katedrze.

Bp Edward Dajczak udzielił w koszalińskiej katedrze święceń prezbiteratu pięciu diakonom z Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia otrzymali: ks. Rafał Dresler, ks. Jacek Herman, ks. Rafał Kowalski, ks. Piotr Kuczewski oraz ks. Adam Pałka.

- Jeżeli chcecie ludziom cokolwiek zaproponować, to każdy z was musi udowodnić sobą, że wszystkie istotne problemy swojego życia rozwiązał z Chrystusem. Ludzie będą musieli to na Was zobaczyć. Powiem więcej, na nas wszystkich, jak tu jesteśmy, w tej diecezji i nie tylko. Nie usłyszeć, zobaczyć – jak to jest, kiedy się rozwiązuje życie według Jezusa. To jest kapłaństwo według Serca Jezusowego – mówił w homilii bp Edward Dajczak.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podkreślał, że wszyscy żyjemy i funkcjonujemy w świecie, który nie wierzy słowom.

- Jezus nie zadał nam odprawiania Mszy św., Jezus nie powiedział nam – celebrujecie, odprawiajcie i powtarzajcie. Jezus zadał nam coś zupełnie innego. Nie żebyśmy mówili, ale żebyśmy czynili to na Jego pamiątkę. To nie jest mówienie, to jest życie – zaznaczył hierarcha.

- Przed chwilą zabrzmiało wasze słowo jednoznacznie i krótko – Jestem. Nie jest to formuła, którą trzeba wypowiedzieć, bo tak mówią księgi liturgiczne. To słowo pierwszy wypowiedział ojciec wiary – Abraham. Doskonale wiemy, co ono w jego życiu znaczyło. Jak było spełnione, jak się zrealizowało.

Biskup Dajczak podkreślił, że pierwszy Kościół, który rozpoczął swoje istnienie, i który jest w Chrystusie, zebrał się najpierw na modlitwie.

- Trwał w nauce apostołów, trwał w łamaniu chleba, trwał w modlitwie. Kochani Bracia, to trwanie w modlitwie – brzmi to jak paradoks, jest dla kapłana w praktyce najtrudniejsze i najczęściej przez niego przegrywane. Trwać nie w odmówionym brewiarzu, ale nieruchomo przed Panem Eucharystycznym, by potem prawdziwie powiedzieć „bierzcie i jedźcie”.

POSŁUCHAJ:

Bp Dajczak do diakonów: Wypowiedzieliście słowo "Jestem", tak jak Abraham

/files/media/pliki/20.05 Bp Dajczak prezbiterat 1.mp3

Bp Dajczak do diakonów: Pierwszy Kościół, który jest w Chrystusie zebrał się najpierw na modlitwie

/files/media/pliki/20.05 Bp Dajczak prezbiterat 2.mp3

Bp Dajczak do diakonów: Jesteście święceni, w roku, w którym w naszej diecezji trwa Synod

/files/media/pliki/20.05 Bp Dajczak prezbiterat 3.mp3