Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Dajczak: To nie jest sprawdzenie obecności

Bp Dajczak: To nie jest sprawdzenie obecności

Bp Edward Dajczak udzielił święceń prezbiteratu w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Koszalinie. Biskup w słowach homilii podkreślił rolę otwartości kapłana na wolę Bożą.

Święcenia przyjął ks. Przemysław Głowacki. Nawiązując do obrzędu, w którym po wyczytaniu nazwiska kandydata do święceń, ten odpowiada: "Jestem", biskup powiedział: - To nie jest sprawdzenie obecności. To wyrażenie gotowości. Wypowiadając te słowa mówimy: "Jestem gotowy, Panie. Dysponuj mną. Poślij mnie. Chcę być Twoim narzędziem".

Bp Dajczak: Ta deklaracja, nie jest sprawdzeniem obecności /files/media/pliki/19.05 bpdajczak prezeb 2.mp3

Biskup przestrzegał przed szukaniem siebie w posłudze kapłańskiej. - Egoistyczne ambicje czynią człowieka ślepym na Boże zamiary. Chęć zaspokojenia ambicji prowadzi do duchowej arogancji, co rozmija się z tym, co zamierza Jezus. A jego tłumaczenie Ewangelii jest jednoznacznie proste i konkretne. Jesteśmy wszczepieni w Kościół przez chrzest. Ale przez sakrament święceń przyjmujemy życie Chrystusa sługi. Jesteśmy posłani do służby człowiekowi.

Bp Dajczak: Niespełnianie się woli człowieka święceń jest sprawdzianem wiary /files/media/pliki/19.05 bpdajczak prezeb 1.mp3

- Bóg nas posłał. Jezus nas rozesłał, nie gwarantując że posłuchają, że odpowiedzą i uszanują. Nie można zaprzestać głoszenia, nigdy, w żadnej sytuacji. Każde prawdziwe mówienie o Bogu, jest wyznaniem mojej wiary. Będziesz głosił, będziesz dużo mówił, czyń to zawsze. Wyznawaj wiarę. Wtedy pojawi się moc ducha. O każdym pasterzu bez wyjątku stanowi jego oddanie życia dla innych. To jest sprawdzian i miara. Przed chwilą powiedziałeś - "Jestem". Bardzo ci życzę, aby za wiele lat ostatnie słowo twojego kapłańskiego życia brzmiało w ten sam sposób. Że wytrwałeś - zakończył homilię bp Dajczak.