Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Dajczak w Skrzatuszu: bez otwarcia na Ducha Świętego nie będziemy ludźmi wiary

Do Eucharystii – będącej głównym wydarzeniem odpustu – przygotował pielgrzymów bp Edward Dajczak podczas celebracji słowa Bożego.

W słowie wierni usłyszeli, co dzieje się z Kościołem, gdy Jezus po Męce, przed Zmartwychwstaniem, odchodzi ze świata, a zaczyna się "etap Kościoła uczniów".

‒ Uczniowie znają nauczanie Jezusa, ale nie mają żadnej instrukcji. Jezus mówi im tylko tyle: idźcie na cały świat i głoście Ewangelię. Ale nie od razu: idźcie i czekajcie na Ducha Świętego – mówił bp Dajczak. – Nie jesteśmy w stanie być ludźmi wiary bez otwarcia na Ducha Świętego. To dla nas, ludzi Kościoła, podstawowe zadanie.

Biskup przestrzegał przed nieprzygotowaniem do spotkania z ludźmi, którym chcemy głosić Ewangelię. Jest nim natomiast modlitwa otwarta na poznanie Jezusa. Zwrócił też uwagę na lekcję dawaną wiernym przez Matkę Bożą.

‒ Zauważmy: Maryja niczego swojemu Synowi nie narzuca, Ona mówi Synowi tylko tyle: "nie mają wina". Tak reaguje ktoś, kto jest zjednoczony z Jezusem. Tu nie ma narzucania niczego, tylko pragnienie wypełniania Jego woli – mówił bp Dajczak i zachęcał do modlitwy zawierzenia, pełnej raczej ciszy, skupienia niż wielu słów. ‒ Maryja jest ukazana jako kobieta, która wskazuje uczniom Boga.

Zdjęcia autorstwa ks. Wojciecha Parfianowicza: