Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Edward Dajczak do rodzin: Nasza wiara rozeszła się z rzeczywistością

Bp Edward Dajczak do rodzin: Nasza wiara rozeszła się z rzeczywistością

Bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. sprawowanej podczas 23. Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin na Górę Chełmską.

Biskup rozpoczął homilię nawiązaniem do hasła pielgrzymki "Duch, który umacnia miłość w rodzinie". Wskazał, że dzieło Ducha, obecne we wszystkich fazach Ewangelii, dotyczy najpierw Maryi. Biskup położył tu nacisk na wagę osobistego spotkania z Bogiem, które wymaga klimatu ciszy, by Jego tajemnicze przybycie odkryć. Dodał, że takiego głębokiego spotkania można doświadczyć nie tylko w miejscach publicznego wyznawania wiary, jak kościół, ale szczególnie w przestrzeni prywatnej. – Trzeba spojrzeć na moment, kiedy stało się w życiu Maryi coś najważniejszego: Zwiastowanie zdarzyło się nie w świątyni, lecz w Jej domu, to znaczy w codzienności.

Biskup pochwalił dom rodzinny. – Dom jest ważny. Każdy z nas zna to aż nadto dobrze. Na tym tle warto powędrować za Maryją i przyjrzeć się Jej dzisiejszej lekcji – powiedział.

Następnie postawił pytanie, jak nie przegrać swojej drogi życia. W odpowiedzi wskazał na odwagę Maryi, Jej wiarę i zaufanie do Boga, pozbawione jakiegokolwiek wahania, jakiegokolwiek "ale", tak charakterystycznego dla współczesnego chrześcijanina, który nie zawsze jest wierny temu, co deklaruje. Mimo tej słabości biskup przekonywał, że idąc śladami Maryi i my możemy stać się, jak Ona, błogosławionymi.

– Spoiwem jest wiara. Wiara pełna ufności. To jest owo Maryjne "ja Tobie, Boże, ufam" – mówił bp Dajczak. – Dlatego Maryja jest nam dziś bardzo potrzebna. Kiedy nam Jej zabraknie, zabraknie też radosnej lekcji zawartej w hymnie "Magnificat" – przestrzegał przed zamknięciem wiary w jurydycznych prawach. – Trzeba pozwolić, jak Ona, zamknąć się w przestrzeni Ewangelii, w niej szukać zasad, światła.

Biskup przypomniał, że Maryja powinna być nie tylko adresatką naszych modlitw, ale metodą, która uczy nas życia. – Ona jest pięknym pielgrzymem wiary, Tą, które potrafi iść za Jezusem począwszy od pierwszej chwili. I Ona także broni nas przed wiarą, w której wszystko wydaje się oczywiste, w której nic nas nie zaskakuje. Przeciwnie, po Zwiastowaniu, i zawsze wtedy, kiedy chce się prawdziwie wierzyć, jest się ciągle zaskakiwanym przez Boga. To w takiej wierze Bóg przygarnął Maryję do Siebie. A teraz Ona jest dla nas miejscem w Bogu. Bo dla każdego z nas jest w Bogu miejsce – stwierdził pasterz diecezji.

Na koniec biskup podkreślił, że fundamentem wiary jest chrzest, także dla współczesnej rodziny. – Mocą sakramentalnej miłości jesteśmy w stanie zwyciężać i to nie tylko w chwilach pięknych i łatwych, ale także wtedy, kiedy trzeba pójść przeciwko sobie. Tak jak Bóg, który podszedł przeciwko sobie, gdy pokazał nam swoją miłość, która jest większa od Jego sprawiedliwości.

– Nasza wiara rozeszła się z rzeczywistością. Za mało jej na ulicach, w sklepach, w miejscach pracy. Nie można żyć w takiej schizorfernii, bo to jest chorobą. Dlatego potrzebujemy wiary na wzór Maryi – przekonywał biskup Dajczak ukazując powszedniość życia Najświętszej Maryi Panny, "zakochanej w normalności". – Maryjo, pomóż nam ocalić codzienność – zakończył homilię biskup.