Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Edward Dajczak na rozpoczęcie sesji synodalnych

Bp Edward Dajczak na rozpoczęcie sesji synodalnych

Bp Edward Dajczak wygłosił homilię podczas Mszy św. 22 lutego, która zainaugurowała pierwszą sesję synodalną.

Biskup m.in. powiedział:

- Dziś, teraz, jest chwila każdego i każdej z nas, chwila Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego. To jest ten moment, w którym mamy pozwolić Duchowi Świętemu otworzyć nasze serca na to, co jest w Kościele, w świecie, w diecezji. Bez tego zwycięży tylko nasza mentalność, nasze nawyki i pisane małą literą tradycje. To bardzo ważny moment dla naszego Kościoła.

Biskup wzywał uczestników sesji do odwagi w zaplanowanych dyskusjach. - Jest to cecha bardzo synodalna. Jezus był niezwykle odważny. Pośród swoich braci mówił słowa, które wiedział, że niekoniecznie będą zrozumiałe. Ale wiedział też, że były one prawdziwe, dlatego musiały zostać wypowiedziane. Jesteśmy tu pośród swoich, dlatego nie dziwmy się, że jedni uwierzą, a inni nie. Jedni otworzą serce i będą szukać, inni okopią się i będą mieli tylko słowo krytyki i potępienia. Liczmy się z tym i nie zważajmy na to, jak Jezus. Trzeba pewne rzeczy jasno nazwać, ale jednocześnie pamiętać, że Jezus w swojej odwadze był pokorny. Swoją działalność określał posłuszeństwem woli Ojca - mówił biskup.

Zapraszamy do wysłuchania homilii w całości:

/files/media/pliki/bpDajczak_sesja1.mp3

/files/media/pliki/bpDajczak_sesja2.mp3