Strona głównaZ życia diecezji Bp Krzysztof Zadarko: Osiem błogosławieństw to definicja świętości

Bp Krzysztof Zadarko: Osiem błogosławieństw to definicja świętości

Bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. na koszalińskim cmentarzu komunalnym. Zachęcamy do wysłuchania fragmentów homilii.

Bp Zadarko o tradycji i znaczeniu uroczystości Wszystkich Świętych /files/media/pliki/1.11 bp zadarko cmentarz 222.mp3

Bp Zadarko: "Jesteśmy w samym centrum procesu laicyzowania społeczeństwa" /files/media/pliki/1.11 bp zadarko cmentarz 1111.mp3

Bp Zadarko: Osiem błogosławieństw to wciąż aktualna definicja świętości /files/media/pliki/1.11 bp zadarko cmentarz 3333.mp3

Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu. Uroczystość znosi piątkowy post.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – “Świętem Zmarłych” ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.