Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Włodarczyk: Jan Paweł II walczył o prawdę ludzkiej miłości

Bp Włodarczyk: Jan Paweł II walczył o prawdę ludzkiej miłości

Bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył Mszy św. w koszalińskiej katedrze w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Transmisję z wydarzenia prowadziły diecezjalne Dobre Media.

Bp Włodarczyk próbując sportretować Jana Pawła II przypomniał, że papież w trakcie 27 lat pontyfikatu odwiedził 132 kraje, odbył 104 podróże duszpasterskie, wiarę kościoła ukazywał na nowo w 14 encyklikach. Hierarcha w słowach homilii przedstawiał papieża Polaka jako człowieka, który kochał.

- Pamiętamy, ilu ludzi przytulił, pocałował, przygarnął. Nie wstydził się fizycznej bliskości. Nie bał się gestów czułości, serdeczności, był wierny w przyjaźni. Potwierdzają to liczne świadectwa. Był zawsze ciekawy ludzi, ich świata, ich piękna, wyjątkowości. Widział w nich blask miłości stwórcy. Sam się nie oszczędzał w dawaniu siebie. Jego miłość była miłością ojca. Po tą miłość sięgał do źródła ojcowskiej miłości Boga. Promieniował tym ojcowskim ciepłem i zarazem uczył, że miłość to nie uczucia i gesty ale wybór i odpowiedzialność – mówił kaznodzieja.

Bp Włodarczyk zaakcentował, że szczególną miłością Jana Pawła II była Polska. Papież kochał, dlatego często wymagał. Szczególnie mocno i dosadnie reagował, gdy lekceważono prawo do życia – od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

Hierarcha zauważył, że obecnie słowo miłość jest nadużywane, deformowane. Jan Paweł II walczył o prawdę ludzkiej miłości. Trwał pod krzyżem i przypominał, że nie ma miłości bez dawki cierpienia, którego nie można ominąć, znieczulić, trzeba je przyjąć. Dać się przybić do krzyża.

Bp Włodarczyk kierując swoje słowa do przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przeżywających swoje dni formacyjne przypomniał, że Jan Paweł II szczególnie umiłował młodych ludzi - wprowadził m.in. Światowe Dni Młodzieży. Biskup zwrócił uwagę, że papież Polak stawiał im wymagania, ale nigdy się nie podlizywał.

- Czym różnił się papież Jan Paweł II od idoli, celebrytów, którzy porywają wielomilionowe tłumy? – pytał biskup. – Tym, że miał na względzie dobro tych ludzi. Nie uwodził, nie gromadził wokół swojej idei, ale wokół Chrystusa. Miał na względzie dobro młodych. Myślał w perspektywie ostatecznej – życia, śmierci i zmartwychwstania – zauważył hierarcha.

18 maja 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Tego dnia we wszystkich kościołach odbędą się modlitwy dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II.