Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Włodarczyk: Wolne od handlu, rodzinne niedziele

Bp Włodarczyk: Wolne od handlu, rodzinne niedziele

Bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca, poprzedzającej koszaliński Marsz dla Życia i Rodziny. Hierarcha mówił m.in. o roli wolnej niedzieli w pogłębianiu więzi rodzinnych.

- Rodziny chcą być razem, doceniają wspólnie spędzony czas. Można powiedzieć, że przeszłość negatywnie odbiła się na rodzinach, które zatraciły umiejętność bycia razem. Instytucja rodziny w wyniku braku czasu dla siebie podupadła. Uczymy się przeżywać czas razem. Po pierwszych niedzielach wolnych od handlu ponad połowa Polaków uznała, że jest to dobre rozwiązanie - podkreślił biskup.

Hierarcha przywołał dane z sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRIS. Ponad 80% Polaków ten czas spędziło z rodziną w domu lub na spacerze. 13 proc. ankietowanych odpoczywało samotnie. Do kościoła wybrało się blisko 30 procent badanych. Zdaniem biskupa, to efekt m.in. nieustannej gonitwy za pieniądzem.

- Tak, jak dobrze jest usiąść razem przy stole w domu, tak dobrze najpierw jest zjednoczyć się przy stole eucharystycznym. Być razem. Zbudować jedność z Bogiem, który pokazał swój zamysł jedności małżeńskiej. Zbudował ze wspólnoty ludzi rodzinę. Przy tym stole otrzymujemy wszystkie słowa, które są niezbędne do tego, aby budować więzi w rodzinie - to są słowa: "przepraszam", "proszę" i "dziękuję". Bez nich trudno budować relacje międzyludzkie - mówił biskup.

Bp Włodarczyk podkreślił, ze słowo "przepraszam" stwarza możliwość rozpoczęcia wszystkiego od początku. Słowo "proszę" pokazuje, że nie jesteśmy samotną wyspą, że potrzebujemy bożej i ludzkiej pomocy. Formą dziękczynienia powinna być Eucharystia.

- Podczas niej dziękujemy Bogu za Jego ofiarę, dzięki której mamy dostęp do źródła miłości. Tragiczne statystyki rozwodowe nie pozwalają nie bić na alarm. Brak wspólnie spędzanego czasu nie pomaga w budowaniu wspólnego życia i uczeniu się siebie nawzajem. Wolne niedziele trzeba potraktować nie tylko jako dzień wolny, ale jako szansę dla rodziny - okazję na odbudowę więzi. Rodzina w tym względzie wymaga reperacji - zaakcentował bp Włodarczyk.