Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Zieliński: przy Maryi uczmy się doceniać skarby, które mamy

Bp Zieliński: przy Maryi uczmy się doceniać skarby, które mamy

3 maja liturgii w koszalińskiej katedrze przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. W słowach homilii hierarcha przypomniał wiernym historyczne konteksty związane z ustanowieniem Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, mówił także o obchodzonej w Kościele uroczystości NMP Królowej Polski.

Bp Zbigniew Zieliński podkreślił, że nie byliśmy pierwszym krajem na świecie, który ogłosił Maryję swoją królową i dołączył podobne wezwanie do litanii loretańskiej.

- Przed nami byli Hiszpanie, modlili się "Maryjo, Królowo Hiszpanii". Byli także Niemcy, Francuzi i jeszcze kilka innych narodowości. Dlaczego warto to zauważyć? Ponieważ jeśli nie dostrzeżemy, że Maryja jest Królową nie tylko Polaków, możemy ulec bardzo zgubnej pokusie wywyższania się nad innymi. Myślenie o własnym narodzie jako lepszym, bo niby bardziej umiłowanym przez Maryję, co oczywiście nie jest prawdą - zauważył bp Zieliński.

Bp Zbigniew Zieliński podkreślił znaczenie Kościoła i jego autorytetów w skomplikowanych, często dramatycznych dziejach naszego Narodu. Przestrzegał także przed próbami ich wymazywania i pisania historii "na nowo".

- Czy Maryja będąc Matką wszystkich ludzi, mogłaby jedno swoje dziecko kochać bardziej niż inne? - pytał retorycznie biskup. - Absolutnie nie. W Jej głowie nigdy nie pojawiła się myśl, że np. Polaków kocha bardziej, niż Niemców. To, że wybraliśmy ją na Królową wynika z miłości do Niej i chęci powierzenia jej swoich spraw, a nie z potrzeby podkreślenia, że jesteśmy lepsi i szczególnie wybrani. To też nie jest powodem obniżania lotów, nas, którzy Polskę stanowimy. Wręcz przeciwnie, odkrywając u boku Maryi miłość naszej Matki, odwzajemniamy się tą miłością wobec niej i uczymy się u Jej boku jeszcze lepiej kochać naszą Ojczyznę – zachęcał biskup.

- Spoglądając w oczy Tej, która jest Królową Polskiego Narodu i naszą Królową, módlmy się, aby była Tą, która jest Gwiazdą Zaranną, wskazującą drogę w chwilach ciemności i radosnych doświadczeń. Niech będzie Tą, która uczy mądrości, pozwalającą doceniać skarby, które mamy zawczasu, a nie po niewczasie. Tym bardziej więc, bogaci doświadczeniem minionych pokoleń i wieków wołamy - Matko Boska Częstochowska, Królowo Polski, módl się za nami.

W koszalińskiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele Senatu, władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów i harcerzy. We Mszy św. uczestniczyło także wielu mieszkańców miasta. Na zakończenie uroczystości biskup Zbigniew Zieliński w obecności wiernych odnowił akt oddania państwa pod opiekę Matki Bożej. Historycznie, dokonał tego w 1656 roku król Jan Kazimierz po zwycięstwie nad Szwedami i po obronie Jasnej Góry.