Strona głównaZ życia diecezji ?Czuwania to nie teatr, ale żywe spotkania z Bogiem? ? ks. Andrzej Zaniewski

?Czuwania to nie teatr, ale żywe spotkania z Bogiem? ? ks. Andrzej Zaniewski

10 marca w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ruszają Wielkopostne Czuwania Młodych. Młodzież jest zaproszona do wspólnej modlitwy przy krzyżu. Na temat wydarzenia rozmawiamy z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, ks. Andrzejem Zaniewskim.

Arkadiusz Wilman: Wielkopostne Czuwania Młodych odbędą się już po raz 9. Jak one wyglądają?

ks. Andrzej Zaniewski: Rzeczywiście, czuwania młodych na stałe wpisały się w krajobraz duszpasterski naszej diecezji. Są one próbą odpowiedzi na duchowe potrzeby młodych ludzi, którzy dzisiaj poruszają się w przestrzeni relacji oraz emocji. Czuwania więc mają charakter przeżyciowy. Staramy się, by towarzyszył im jakiś konkretny znak oraz dynamizm: młodzież proszona jest o wyjście z ławek, zapalenie świec czy przyjęcie kartki z fragmentem Słowa Bożego. Należy podkreślić, że zawsze w centrum jest Jezus Chrystus. Czuwania to nie teatr czy przedstawienie, ale żywe spotkanie z Bogiem, który również porusza nasze emocje i uczucia. Staramy się również, aby czuwania miały wymiar ewangelizacyjny, czyli niosły ze sobą treści, które mają przygotować serce do aktu wiary.

Jest to czas wyciszenia i refleksji, ale warto zaznaczyć, że czuwania nie odbywają się w zupełnej ciszy.

- Jesteśmy szczęściarzami, bo w naszej diecezji mamy bardzo dobrą diakonię muzyczną pod kierownictwem ks. Arkadiusza Oslisloka. Lata współpracy pokazały, jak ważny jest wspólny śpiew oraz jakość muzyki. To zaskakujące, gdy obserwujemy, jak na początku czuwania atmosfera jest, lekko mówiąc, „sztywna”, a po czasie przeradza się w wielkie uwielbienie Boga przez śpiew i gesty. Każdy rok przynosi również nową pieśń, która staje się swoisty hymnem czuwania i jest później wykorzystywana przez liczne schole działające na terenie diecezji. Są oczywiście momenty w czasie czuwania, w których cisza i milczenie wyraża więcej niż najpiękniejszy śpiew.

Jaka tematyka pojawi się podczas tegorocznych spotkań w 9 miastach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej?

- Wsłuchujemy się zawsze w głos naszego biskupa diecezjalnego i polskiego Kościoła. W tym roku hasłem duszpasterskim są słowa „Idźcie i głoście”, więc i my chcemy przełożyć te słowa na język młodych ludzi. „Uczeń Jezusa”, bo taki tytuł będą miały tegoroczne Wielkopostne Czuwania Młodych, to proste nawiązanie do programu duszpasterskiego. W centrum spotkania będzie zatem krzyż i słowa jezusowego testamentu. Będzie również akcent powołaniowy, gdyż do przygotowania czuwań włączyli się alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

Harmonogram tegorocznych czuwań dostępny TUTAJ