Strona głównaZ życia diecezji Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego odbyły się 2 lutego w Skrzatuszu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich obecnych w diecezji.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją pod tytułem "Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych", którą w kaplicy domu pielgrzyma wygłosił bp Edward Dajczak.

Cała konferencja do obejrzenia w materiale "Dobrych Mediów".

Mówiąc o potrzebie jedności, biskup wskazał na pojawiające się w Kościele nowe kategorie podziałów, które grożą niewiernością Chrystusowi. - Różnorodność jest wspólnotowością charyzmatów i posługiwania - przypomniał, odnosząc się do doświadczenia pierwszych chrześcijan.

Przestrzegał przed wpadaniem w skrajności: kroczeniem albo ku podziałowi, albo ku unifikacji, absolutyzującej własne doświadczenie i narzucającej własny sposób myślenia całej wspólnocie, zgromadzeniu. Za szczególnie bolesne i niezrozumiałe uznał sytuacje, gdy podział dotyczy przeżywania Eucharystii, choćby form przyjmowania Komunii św.

Biskup zwrócił uwagę uczestników spotkania, że mimo tworzonego przez świat nieraz krzywdzącego obrazu osób konsekrowanych, są one zaproszone do odbudowywania relacji z ludźmi oddalonymi od Boga: - Bez zbędnych dyskusji, za to w aktywnym poszukiwaniu form, by świadectwo wiary mogło być dla słuchaczy zrozumiałe - mówił biskup.

W dalszej części pielgrzymki jubileuszowej odbyły się: spotkania w kawiarence, adoracja, Msza św., podczas której homilię wygłosił bp Krzysztof Zadarko, spotkanie dotyczące propozycji przeżycia jubileuszu 50-lecia diecezji oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią homilii biskupa w materiale "Gościa Niedzielnego" - TUTAJ

Jak podaje Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej (2021), w diecezji funkcjonuje 28 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 12 męskich. To daje w sumie liczbę 232 sióstr, 128 prezbiterów oraz 6 braci.

Parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne jest w diecezji 19.

W diecezji obecne są także tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewice konsekrowane (8) oraz wdowy (6).