Strona głównaZ życia diecezji Dobiegła końca II sesja Diecezjalnego Kursu Ceremoniarza

Dobiegła końca II sesja Diecezjalnego Kursu Ceremoniarza

Kurs odbywa się w domu formacyjnym seminaryjnego roku propedeutycznego przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku.

Tym razem w sesji, która trwała od 2 do 3 lutego, wzięło udział 13 kandydatów na ceremoniarzy.

Podobnie, jak podczas pierwszej, grudniowej sesji, piątek był dniem integracji i rekreacji, a sobota miała już charakter bardziej warsztatowy.

Pierwsza sesja poświęcona była duchowości liturgii. – Chcemy, aby ceremoniarze potrafili się nią modlić – przyznaje ks. Przemysław Głowacki, odpowiedzialny za kurs.

Obecna sesja dotyczyła uroczystych celebracji, także z obecnością biskupa, podczas których używa się m.in. insygniów. – Mówiliśmy też o różnych błędach liturgicznych, podpowiadając sposoby, jak ich uniknąć – dodaje ks. Głowacki.

Przyszli ceremoniarze doskonalą też umiejętność służenia przy mszale, a także dowiadują się, jak prawidłowo zachowywać podczas różnych części liturgii.

Kolejna sesja kursu odbędzie się w marcu. W kwietniu kandydaci przystąpią do egzaminu, a 11 maja podczas Diecezjalnego Dnia Ministranta zostaną przez biskupa ustanowieni ceremoniarzami.