Strona głównaZ życia diecezji Dzień Życia Konsekrowanego - uroczystości w Koszalinie

Dzień Życia Konsekrowanego - uroczystości w Koszalinie

W koszalińskiej katedrze Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. Homilię wygłosił bp Krzysztof Zadarko.

Przed Mszą św. biskup diecezjalny spotkał się z dziennikarzami. Podczas briefiengu mówił o znaczeniu życia konsekrowanego.

W homilii bp Krzysztof Zadarko zwrócił uwagę na szersze niż osobiste dążenie do doskonałości znaczenie konsekracji zakonnej. – Jest ona po to, aby świat zobaczył w Kościele miejsce objawienia się Syna Bożego, miejsce, w którym dotykamy tajemnicy grzechu i nieprawości, ale także świętości i światłości – podkreślił bp Krzysztof Zadarko.

Całość homilii w poniższym video:

Najważniejsze myśli:

- Dzisiaj dziękujemy Bogu za was, tutaj zgromadzonych i tych, których reprezentujecie, obecnych w domach, rozsianych po naszej diecezji – powiedział biskup, przedstawiając następnie dane liczbowe dotyczące życia konsekrowanego w Polsce i w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Działa 28 zgromadzeń zakonnych żeńskich (2 klauzurowe) i 12 męskich. Mamy 232 siostry zakonne, 7 dziewic konsekrowanych i 6 wdów konsekrowanych. W parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, pracuje 128 kapłanów i 6 braci. Więcej informacji TUTAJ

Biskup podkreślił też rolę każdego zgromadzenia, każdego charyzmatu, każdej misji. – Nie ma mniej lub bardziej ważnych zgromadzeń zakonnych. Nie ma sióstr czy braci, którzy zajmują się mniej ważnymi sprawami. Takie myślenie, czysto ludzkie, nieraz się pojawia w przestrzeni Kościoła. Trzeba powiedzieć, że jest ono nieuczciwe. Każda osoba, która złożyła śluby, która przyrzekła przed Bogiem i Kościołem, że chce żyć według posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, pragnąc naśladować Jezusa Chrystusa w Jego absolutnej miłości, jest dzisiaj bezcenna – stwierdził biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Bp Krzysztof Zadarko zwrócił też uwagę na znaczenie każdej historii powołania zakonnego: – Każda i każdy z was mógłby tu dzisiaj wystąpić i opowiedzieć, kiedy i jak poznaliście Jezusa Chrystusa i co w tym spotkaniu było tak wyjątkowego, że postanowiliście pozostawić swoje dotychczasowe życie. Trzeba o tym mówić. W świecie, przez który przetacza się walec laicyzacji, w którym tak łatwo o pokusę banalizacji życia, każdy wasz życiorys, każda historia powołania nie są fantazją, ale znakiem nadzwyczajnej interwencji Boga.

Nawiązując do obecnego we współczesnym świecie zjawiska płynności norm i postaw, biskup podkreślił znaczenie stałości w powołaniu zakonnym: - W takim świecie potrzebujemy świadectwa, że Boża miłość jest niezmienna wobec każdego człowieka.

Po Mszy św. siostry i bracia zakonni spotkali się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz /diecezjakoszalin.pl