Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Kazanie bp. Krzysztofa Włodarczyka podczas Mszy św. w 80. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

Msza św. 17 września odbyła się w koszalińskiej katedrze. Przewodniczył jej bp. Krzysztof Włodarczyk.

17 września jest także obchodzony jako Światowy Dzień Sybiraka. W kazaniu podczas Mszy św. w katedrze bp Krzysztof Włodarczyk nawiązywał więc także do losu polskich zesłańców na wschód.

- Dramat Sybiraków wynikał z tego, że ówcześni przywódcy nie tylko nie słuchali Boga i odrzucili Go, ale z tego, że w Jego miejsce, na równi z Nim, postawili samych siebie. To najwyższy stopień pychy i ludzkiego zuchwalstwa. Żniwem takiej postawy było cierpienie niewinnych ludzi - mówił biskup.

Hierarcha przypomniał daty wywózek oraz miejsca, do których trafiali obywatele Rzeczpospolitej. Podziękował wszystkim, którzy doświadczyli tego dramatu, a także tym, którzy pielęgnują o nim pamięć. Zwrócił szczególną uwagę na rolę wiary w przeżywaniu sytuacji kryzysowych. Mówił też o przebaczeniu, które bez pomocy Bożej jest bardzo trudne, a może nawet niemożliwe.

Zapraszamy do wysłuchania kazania w całości:

/files/media/pliki/bpWłodarczykSybiracy.mp3