Strona głównaZ życia diecezji Koszalinianie upamiętnili 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Koszalinianie upamiętnili 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się w katedrze, później wierni przeszli przed pomnik papieża Polaka. Towarzyszyli im bp Zbigniew Zieliński oraz bp senior Edward Dajczak.

2 kwietnia w koszalińskiej katedrze odbył się Apel Jasnogórski, którego kanwę stanowiły słowa papieża zachęcające do czuwania i obrony ludzkich i chrześcijańskich wartości. Nabożeństwu przewodniczył biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński, obecny był także biskup senior Edward Dajczak.

Rozpoczęło się ono w świątyni, w której osobiście modlił się św. Jan Paweł II, gdy przybył z papieską pielgrzymką do miasta w czerwcu 1991 roku. Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli pod pomnik Jana Pawła II stojący przed kościołem, gdzie rozpalono znicze i odśpiewano Barkę. Tu bp Zieliński przywołał fakt zamachu na papieża Polaka, zarówno tego dokonanego 13 maja 1981 roku, jak i nagonki medialnej sprzed roku, przypominającej kolejny zamach.

- Jak to możliwe, że ktoś chciałby śmierci takiego człowieka? I pewnie zadawaliśmy sobie takie samo pytanie przed rokiem, widząc niegodziwość ataków na Ojca Świętego: komu mogłoby zależeć na tym, żeby niszczyć osobę, która wnosi w życie ludzkiej wspólnoty tak wiele dobra? - pytał retorycznie biskup, zapewniając o wartości wspólnej modlitwy ze świętym.

Wcześniej, w świątyni, w modlitewnym rozważaniu bp Zieliński przypomniał główne punkty nauczania Jana Pawła II, m.in. wyrażaną niejednokrotnie troskę o życie każdego człowieka.

- Mówił to nie tylko wtedy, gdy zachęcał do budowania ducha opartego na wierze, bratniej miłości, pogłębianiu nadziei, ale także wtedy, gdy walczył o każde ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Uczył nas jeszcze bardziej kochać życie, które dał nam Stwórca - stwierdził biskup. - Stajemy więc dziś, by w dobie różnorakich duchowych kryzysów w naszej ojczyźnie i może w niejednym z nas, jeszcze bardziej odkryć nawoływanie św. Jana Pawła II i odnaleźć w nim inspirację do zatroszczenia się o wspólne dziedzictwo, o jakim mówił oraz o skarb naszego życia i wiary.

Organizację wieczoru wsparli Rycerze św. Jana Pawła II, harcerze ZHR oraz katedralna schola parafialna.