Strona głównaZ życia diecezji "Nie lękajcie się!" - pielgrzymka duchowa katechetów do Skrzatusza

"Nie lękajcie się!" - pielgrzymka duchowa katechetów do Skrzatusza

W Skrzatuszu bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Eucharystii w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Katechetów. Ze względu na trwającą pandemię, większość uczestników śledziło to spotkanie dzięki transmisji.

Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. dr Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego w koszalińskiej kurii biskupiej. Nawiązując do hasła pielgrzymki: "Nie lękajcie się!", mówił o tym, co to znaczy odważnie głosić Ewangelię we współczesnych realiach społecznych. Odniósł się m.in. do głosów nawołujących do usunięcia lekcji religii ze szkół, czy do podważania niejednokrotnie pozycji katechetów w gronie pedagogicznym. Mówił też o źródłach strachu paraliżującego głosiciela Ewangelii i jego skutkach.

/files/media/pliki/Wypych_lek.mp3

Kaznodzieja wskazał na Eucharystię, jako na źródło umocnienia w odwadze. Przypomniał, że nie jest w pełni możliwe karmienie się Eucharystią w sposób zapośredniczony przez media.

/files/media/pliki/Wypych_eucharystia.mp3

Pod koniec Mszy św. bp Krzysztof Zadarko podziękował katechetom za trud włożony w pracę dydaktyczną, która w tym roku była wyjątkowo trudna, także z powodu pandemii koronawirusa.

- Nie zapominajcie, że nie jesteście tylko nauczycielami religii, ale również katechetami, czyli tymi, którzy głoszą Jezusa Chrystusa najpierw swoim życiem - mówił biskup, który przypomniał, że choć jest to dzisiaj niełatwe, Jezus obiecał swoim uczniom, że nie zostawi ich samych, ale zawsze będzie z nimi: - Jest tylko jeden warunek. Trzeba zachować wierność duchowi prawdy. Najgorzej jest wtedy, kiedy do Kościoła wchodzi duch świata, który przejawia się myśleniem wyłącznie o tym, co ludzkie.

Jak powiedział biskup, myślenie tylko po ludzku, wbrew duchowi prawdy, nieuchronnie prowadzi Kościół do kryzysu. - Kryzys jednak nie ma ostatniego zdania w Kościele, chociaż niektórym marzy się, aby tak było - mówił biskup.

- Wyciągnąć grzech i tym grzechem machać naokoło jak sztandarem. Grzech był, jest i będzie wyzwaniem, ale i doświadczeniem, że to Chrystus go zwycięża. Zwycięża! Życzę wam, abyście uczyli się, jak otworzyć się na ducha prawdy. Prawdy trzeba uczyć się przez całe życie, ciągle odkrywać w sobie przestrzeń, gdzie ten duch jest potrzebny, od szkolnej klasy, przez nasze domy, po całe państwo. Jak bardzo trudno jest przyznać się do grzechu, ale jednocześnie, jak pięknie, gdy w sercu pojawia się miłość i pokój, bo zwyciężył duch Boży - zakończył biskup.

/files/media/pliki/bpKZ_KATECHECI SKRZATUSZ.mp3