Strona głównaZ życia diecezji Nowe wezwanie w Litanii Loretańskiej

Nowe wezwanie w Litanii Loretańskiej

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej począwszy od 2 lutego na końcu litanii należy dodawać wezwanie "Pani Skrzatuska". Dekret w tej sprawie, po konsultacji ze Stolicą Apostolską, wydał bp Edward Dajczak.

W dekrecie biskupa z 17 stycznia czytamy:

"Pełni podziwu dla działania Najświętszej Maryi Panny w życiu naszego koszalińsko-kołobrzeskiego Kościoła oraz dla niezwykłego znaku Jej obecności, Piety, czczonej w sanktuarium w Skrzatuszu, na różne sposoby wyśpiewujemy Panu i Jego Matce nasz hymn wdzięczności. Idąc za intuicją naszych przodków, w liturgii, pieśniach i prywatnej modlitwie słusznie nazywamy Ją PANIĄ SKRZATUSKĄ. Tytuł ten upowszechnił się w naszym lokalnym Kościele do tego stopnia, iż uznałem za naturalne, aby był też wypowiadany wtedy,  gdy zwracamy się do Maryi słowami czcigodnej Litanii Loretańskiej.

Dlatego też po konsultacji ze Stolicą Apostolską postanawiam, aby od dnia 2 lutego 2019 roku, na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w odmawianiu publicznym i prywatnym, wezwanie PANI SKRZATUSKA, było w tejże litanii dodawana jako ostatnie po wezwaniu KRÓLOWO POLSKI".

Dodatkowe wyjaśnienie:

Nowe wezwanie dodawać należy na terenie diecezji, a także poza nią, gdy litanię odmawiają koszalińsko-kołobrzescy diecezjanie, czy to publicznie w swojej grupie, czy też indywidualnie.