Strona głównaZ życia diecezji Nowi lektorzy i akolita w koszalińskim seminarium

Nowi lektorzy i akolita w koszalińskim seminarium

Posług alumnom roku III i IV udzielił w kaplicy seminaryjnem biskup senior Edward Dajczak.

Na początku liturgii głos zabrał ks. Radosław Suchorab, rektor WSD.

-  Potrzebujemy słowa i Eucharystii, a Kościół, nasza matka, pragnie karmić swoje dzieci, dlatego posyła nam nowych szafarzy słowa i Eucharystii: lektorów i akolitów – powiedział, zwracając się do obecnych w kaplicy alumnów, ich rodziców, którzy przeżywali swoje doroczne spotkanie w seminarium oraz młodzieży oazowej, przebywającej w tym czasie na rekolekcjach w pobliskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

W homilii bp Dajczak zwrócił uwagę m.in. na znaczenie osobistego świadectwa, które wykracza poza samo pełnienie posługi akolity, czy lektora: - Trzeba żebyście pozwolili Jezusowi wypisać na swojej twarzy, sercu i rękach choćby jedno zdanie Ewangelii. Wtedy ludzie przeczytają ją, patrząc na was.

Posługi lektoratu (udzielane alumnom roku III) i akolitatu (udzielane alumnom roku IV) są krokiem na drodze formacji do kapłaństwa. Ustanowieni przez biskupa lektorzy, oprócz posługi słowa, mogą także przewodniczyć niektórym nabożeństwom, a także błogosławić pokarmy na stół wielkanocny w Wielką Sobotę.

Akolici są natomiast upoważnieni m.in. do rozdzielania Komunii św. podczas liturgii, a także do zanoszenia jej chorym w domach, czy na salach szpitalnych.