Strona głównaZ życia diecezji Obchody XVIII Dnia Papieskiego

Obchody XVIII Dnia Papieskiego

W niedzielę we wszystkich parafiach diecezji wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia czekali na darczyńców z kartonowymi puszkami z logo akcji. To jeden ze sposobów na uczczenie XVIII Dnia Papieskiego, przeżywanego w tym roku pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.

Obecność wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to w "niedzielę papieską" już tradycyjny widok. Zanim parafianie zakupią kremówki, wrzucali datki na rzecz podopiecznych fundacji - zdolnej, lecz ubogiej młodzieży. Oprócz zbiórki do puszek w niektórych parafiach wychodzący z kościołów mogli także kupić papieskie kremówki, świętowanie połączyć ze spotkaniem przy kawie lub festynem, pójść na okazjonalne koncerty lub spotkanie artystyczne, czy zakupić literaturę.

Tradycyjnie w przeddzień Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały przyznawane przez Fundację nagrody TOTUS TUUS. Centralne obchody rozpoczęła w niedzielę Msza św. radiowa transmitowana z warszawskiej bazyliki św. Krzyża. W południe w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została Msza św. w intencji darczyńców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W wydarzeniach i uroczystościach w Warszawie uczestniczyła grupa stypendystów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z ks. Pawłem Wojtalewiczem (diecezjalny koordynator FDNT) na czele.

Pierwsze stypendia ogólnopolskiej zbiórki, będącej żywym pomnikiem dla św. Jana Pawła II przyznano na jesieni 2000 r. Otrzymało je 500 młodych zdolnych Polaków, którzy ze względu na trudną sytuację materialną nie mogą w pełni rozwijać swoich talentów. Od 2005 r. jest ich ponad 2 tys. rocznie. W 2018 r. stypendia trafiają również do 75 naszych diecezjan. To osoby zdolne, z wysoką średnią ocen lub osiągnięciami w jakiejś dziedzinie, pochodzące z małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) i niezamożnych rodzin (dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 1470 zł).