Strona głównaZ życia diecezji Pielgrzymka trzeźwości na Górę Chełmską

Pielgrzymka trzeźwości na Górę Chełmską

W tym roku wzięło w niej udział ponad 120 osób. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Zadarko.

Pielgrzymi wyszli o godz. 9 spod kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Szli ulicami miasta modląc się i śpiewając. Po dojściu na szczyt Góry Chełmskiej wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. Roman Molik.

Bp Krzysztof Zadarko, który przewodniczył Eucharystii, wskazał na samotność, jako na jedną z głównych przyczyn alkoholizmu.

- Jest ona dzisiaj chorobą cywilizacyjną. Kiedy dopada człowieka, prostym mechanizmem radzenia sobie, czy może raczej nie radzenia sobie z nią, jest wchodzenie w różnego rodzaju uzależnienia. Alkohol likwiduje to napięcie, które wiąże się z samotnością. Dlatego jednym z ważniejszych działań w walce z uzależnieniami powinno być odbudowywanie relacji, począwszy od ludzi młodych. Najbardziej przerażającą liczbą w statystykach jest bowiem obniżanie się wieku inicjacji alkoholowej. Coraz młodsi piją coraz więcej. To pokazuje, że młodzież jest coraz bardziej samotna. Kryzys małżeństwa i rodziny jest druzgocący, więc młodzi ludzie wchodzą w kolejne formy uzależnienia, bo przecież nie chodzi tu tylko o alkohol, ale także o narkotyki, dopalacze, Internet i wiele innych - powiedział bp Zadarko.

Hierarcha wskazał też na ważną rolę różnego rodzaju akcji promujących trzeźwość choćby przez abstynencję. 4 sierpnia rozpoczyna się np. ogólnopolska akcja zaproponowana przez Konferencję Episkopatu Polski: "100-dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości".

- To bardzo wielkie wymaganie, ale jeśli rzeczywiście kochamy naszych najbliższych i naszą ojczyznę, powinniśmy je zrealizować. To wyrzeczenie nie jest napinaniem muskułów i udowadnianiem, że jesteśmy wielcy. Jest to forma postu. A post połączony z modlitwą ma niezwykłą moc uzdrawiającą. Wyzwala człowieka od działania złego ducha - powiedział biskup.

Więcej w relacji "Gościa Niedzielnego" TUTAJ