Strona głównaZ życia diecezji Siostry zakonne z całej diecezji przyjechały do Skrzatusza

Siostry zakonne z całej diecezji przyjechały do Skrzatusza

Około 50 przedstawicielek zgromadzeń zakonnych działających w diecezji przyjechało do Skrzatusza na doroczną pielgrzymkę.

Pielgrzymka rozpoczęła się konferencją formacyjną, którą wygłosił o. Rafał Dudek, benedyktyn ze starego Krakowa, diecezjalny referent ds. zgromadzeń zakonnych męskich.

- Zadaniem osób konsekrowanych jest przede wszystkim być w Kościele i dla Kościoła. Celem takiego spotkania jak to dzisiejsze jest przypomnienie sobie tej prawdy. To, co robimy dla Kościoła, nasza praktyczność i funkcjonalność, rzucają się najbardziej w oczy, natomiast osoby konsekrowane istnieją po to, aby w Kościele być, tzn. trwać przed Bogiem. Jesteśmy w Kościele i to jest najważniejsze. Natomiast to, jaką wykonujemy posługę, wynikającą z danego charyzmatu, jest drugorzędne. To wszystko wynika z tego, że jesteśmy przed Bogiem - podkreśla zakonnik.

Mszy św. w bazylice skrzatuskiej, która rozpoczęła się bezpośrednio po adoracji Najświętszego Sakramentu, przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. W homilii zwrócił uwagę m.in. na różne wymiary doskonałości chrześcijańskiej, do której w radykalny sposób wezwane są osoby konsekrowane.

- Rozwija się ona poprzez głęboką zażyłość z Bogiem, ale także otwartość na drugiego człowieka - tego, który jest w Kościele i poszukuje oraz tego, który jest poza wspólnotą i stanowi dla nas wyzwanie - mówił biskup.

Hierarcha wskazał, że prowadzenie innych do doskonałości domaga się fascynacji nią ze strony samych osób konsekrowanych. Biskup podkreślił przy tym, że nie chodzi tu tylko o doskonałość moralną, czy duchową.

- Dzisiaj ludzie chlubią się poszerzaniem swoich kompetencji. Nie tylko w korporacjach, ale także w innych środowiskach są kierowani na różnego rodzaju kursy, szkolenia, studia. Często płacą za nie niemałe pieniądze. Czy tak jest z nami, osobami powołanymi do życia w Kościele? Kiedy jesteśmy zaproszeni do stawania się coraz bardziej doskonałymi, czy wpisujemy w obszar swojego zainteresowania, w program swoich życiowych zadań i powinności poszerzanie swoich kompetencji? - pytał biskup zgromadzone w Skrzatuszu siostry zakonne.

FOTOGALERIA GOŚCIA NIEDZIELNEGO TUTAJ