Strona głównaZ życia diecezji Spotkanie nuncjusza z uchodźcami z Ukrainy

Spotkanie nuncjusza z uchodźcami z Ukrainy

Przy okazji obchodów 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, goszczący w Koszalinie nuncjusz apostolski spotkał się z uchodźcami. Abp Salvatore Pennacchio odwiedził Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 40 osób, które w ostatnich miesiącach znalazły schronienie w diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym oraz koszalińskim seminarium.

Abp Salvatore Pennacchio wysłuchał świadectw uchodźców, wręczył ich dzieciom drobne upominki i zapewnił o wsparciu Ukrainy ze strony papieża Franciszka.

- Od samego początku, gdy rozpoczęła się tragedia wojny na Ukrainie papież Franciszek jest dotknięty, poruszony i cierpi razem z Wami. Wielokrotnie błaga i prosi o to, aby znalazł się jakiś sposób, aby zapanował pokój. Papież Franciszek okazuje swoją wielką solidarność z narodem ukraińskim, ale także wielki ból, gdy patrzy na wasze cierpienie. Często zwraca się do wspólnoty międzynarodowej, abyście wy byli przyjęci, abyście byli chronieni, abyście otrzymali pomoc, na jaką zasługujecie - mówił abp Pennacchio.

Na spotkaniu obecny był także bp Krzysztof Zadarko, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się tematyką związaną z uchodźcami.

- Po 4 miesiącach widać, że przyjęliśmy uchodźców w sposób dla wielu niespodziewany. Ludzie z całego świata mają jedno wrażenie - coś takiego w sytuacjach kryzysowych z uchodźcami jest niespotykane, żeby można było na taką skalę umieścić ich w domach z rodzinami. Działa tu logika serca, chrześcijańskiego serca. Widać wielką empatię i humanitarne przejęcie - mówi bp Zadarko, pytając jednocześnie o dalsze kroki pomocowe.

- Kolejny etap naszego pomagania powinien już przyjmować formułę działań integracyjnych. Wielu z uchodźców chce bowiem pozostać w Polsce - dodaje bp Zadarko.

W tym kontekście obecny na spotkaniu ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas, zwrócił uwagę na konieczność dostosowywania udzielanej uchodźcom pomocy do zmieniającej się rzeczywistości.

- Jako Caritas dbamy nie tylko o organizowanie noclegów i wyżywienia, czy o świadczenie pomocy psychologicznej oraz prawnej, co było ważne szczególnie na początku. Po 4 miesiącach widzimy, że przyszedł czas na pomoc uchodźcom w ich aktywizacji zawodowej - mówi ks. Roda.

W niedzielę o godzinie 10.00 nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Mszy św. w kołobrzeskiej bazylice. Świętowanie odbędzie się także we wszystkich parafiach diecezji. Finał uroczystości jubileuszowych zaplanowany jest 18 września w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu.