Strona głównaZ życia diecezji Świecenia diakonatu przyjęło 5 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego

Świecenia diakonatu przyjęło 5 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego

Uroczystości, która odbyła się 6 czerwca w bazylice kołobrzeskiej przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Mszę św. koncelebrowało z nim 70 kapłanów. Obecny był też bp senior Tadeusz Werno.

Święcenia diakonatu przyjęli: Wojciech Borkowski z Jastrowia, Hubert Haber z Kołobrzegu, Sebastian Kapuściński z Kołobrzegu, Bartosz Łepek z Koszalina i Mariusz Wolender z Piły.

W homilii bp Zadarko nawiązał do słowa Bożego, według którego to Bóg buduje formy postępowania, które mają jeden cel: doprowadzić ludzi do zbawienia. – Każdy z nas niech odczyta, co to znaczy być w swoim życiu całkowicie oddanym Bogu. To dziś dokona się w waszej konsekracji: całkowite oddanie.

Powiedział następnie, że być diakonem to znaczy służyć. – To nie metafora, lecz forma bycia i działania Kościoła w swoich sługach tu i teraz. Mam być sługą – mówił i wskazał, że miłość sprawia, że służba przynosi owoce, na które czeka Pan Bóg, Kościół i świat zraniony grzechem. Zaś bez miłości diakonat staje się karykaturą, a służba sposobem na upokorzenie i zniszczenie drugiego człowieka. Służba przeniknięta miłością jest zaś sposobem wywyższenia człowieka w sposób niepowtarzalny, stąd z taką czcią wpatrujemy się w świętych.

Hierarcha powiedział, że służba to diakońska forma zjednoczenia Jezusem Chrystusem. – Diakon kojarzy się z posługą charytatywną Kościoła, ale nie wyłącznie – mówił o darze modlitwy, byciu do dyspozycji biskupa i kapłanów. Podpowiadał też, jak należy być sługą: tworząc jedność w Chrystusie. Wskazał na wewnętrzną uczciwość, prostotę, szczodrobliwość, pokorę. Bez nich posługa diakońska narażona jest na deformację.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ