Strona głównaZ życia diecezji Wyruszyła pielgrzymka piesza ze Skrzatusza na Jasną Górę

Wyruszyła pielgrzymka piesza ze Skrzatusza na Jasną Górę

Jest to już 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyło niespełna 200 pątników.

Pielgrzymi wyruszyli po Mszy św., której w bazylice skrzatuskiej przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. Koncelebrowali z nim kapłani związani z pielgrzymką, m.in. jej byli dyrektorzy czy przewodnicy grup.

Galeria zdjęć "Gościa Niedzielnego" TUTAJ

W rozmowie z dziennikarzami przed Eucharystią, biskup mówi m.in. o fenomenie pielgrzymowania: - Jest ono wpisane nie tylko w tradycję religijną, ale w ogóle w ludzkie życie. Stanowi jeden ze sposobów wyrażania się człowieka.

Na pytanie, dlaczego obecnie pielgrzymów jest mniej niż kiedyś, biskup stwierdził: - Jest to związane z różnymi uwarunkowaniami, na pewno także ze zmianą postrzegania wiary, zaangażowania, sposobu jej przeżywania. Myślę, że trzeba też głośno i uczciwie powiedzieć, że konsumpcyjny styl życia sprawia, że choć jesteśmy dynamiczni i sporo się przemieszczamy, to wyrzeczenie jest często raczej elitarne.

Biskup przypomniał wpisujący się w hasło roku duszpasterskiego główny temat pielgrzymki, który dotyczy wiary w Kościół. – Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby zgłębić tę prawdę, ponieważ Kościół to wspólnota. Tym zaś co jest szczególnym wymiarem pielgrzymki, jest właśnie doświadczenie wspólnoty. Zwykle siedząc w fotelu w wygodnych kapciach i popijając kawę, myśląc o pielgrzymowaniu, wyobrażamy sobie przede wszystkim związany z nim trud. Jednak w rzeczywistości, największym odkryciem pielgrzymki jest wspólnota. Właśnie w trudzie i w wysiłku ona jeszcze bardziej się uwydatnia – powiedział biskup, który sam również ma za sobą doświadczenie pieszego pielgrzymowania.

Więcej w materiale "Gościa Niedzielnego" TUTAJ