Strona głównaZ życia diecezji Zachęta biskupa diecezjalnego do modlitwy za zmarłych w trudnych okolicznościach pandemii

Z okazji rozpoczynającego się miesiąca pamięci o zmarłych, bp Edward Dajczak za pośrednictwem oficjalnego serwisu internetowego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, skierował słowo do wszystkich wiernych.

Siostry i Bracia Kochani Diecezjanie!

Pandemia koronawirusa, która ciągle się rozwija, wniosła w nasze życie niepokój i zakłóciła także wiele naszych pięknych zwyczajów. Między innymi, w tym roku nie będziemy mieli szansy, by zgodnie z wielowiekową tradycją odwiedzić groby naszych bliskich zmarłych na cmentarzach w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych oraz we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Ja także pierwszy raz od wielu lat nie odwiedzę grobów moich rodziców i moich bliskich.

Myśli, jakie nam dziś zapewne towarzyszą, pobudzają nas do refleksji i jeszcze głębiej pokazują powagę sytuacji, w której tak ważne są nasza wzajemna troska o siebie i wspólnotowa odpowiedzialność za jak najszybsze pokonanie pandemii koronawirusa.

Jednak najważniejsze jest to, aby chrześcijanie modlili się za swoich bliskich zmarłych niezależnie od sytuacji i okoliczności. Pamiętajmy, że Penitencjaria Apostolska rozszerzyła możliwość uzyskania odpustu zupełnego, związanego z nawiedzeniem cmentarza, na cały miesiąc listopad.

Trwajmy razem we wspólnocie Kościoła na modlitwie za naszych bliskich zmarłych. Pamiętajmy także o modlitwie za tych, którzy odeszli od nas z powodu choroby COVID-19.

Dnia 1 listopada odprawię Eucharystię w intencji wszystkich zmarłych diecezjan. Zachęcam Was, Siostry i Bracia, do trwania na modlitwie w swoich domach i parafiach.

Bp Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski